Courses By Semester

School Year
Semester
Campus
 
 
Search Course Listings
 
             
 
 
 
Course Section Session Cred. Campus Instructor Times Taken/Seats Spaces Waiting Delivery Method Dist. Learning
Agribusiness Management (ABM216) A 3 Main Thomas Polius TUE 1:10pm-3:00pm, WED 9:10am-10:00am, THU 1:10pm-2:00pm 23/25 0
Intro to Financial Accounting (ACC101) A 3 Main Devernant Joseph TUE 8:10am-10:00am, THU 10:10am-11:00am 34/40 0
Intro to Financial Accounting (ACC101) B 3 Main Emaline Hunte TUE 3:10pm-4:00pm, THU 9:10am-11:00am 27/30 0
Intro to Financial Accounting (ACC101) C 3 Main Curtis Raphael MON 3:10pm-5:00pm, WED 3:10pm-4:00pm 36/36 0
Intro to Financial Accounting (ACC101) D 3 Main Flavia Martial-Clovis MON 11:10am-1:00pm, THU 2:10pm-3:00pm 24/30 0
Intro to Financial Accounting (ACC101) M1 3 Main Vernel Mader-Henry MON 5:10pm-7:00pm, WED 5:10pm-7:00pm 40/45 0
Intro to Financial Accounting (ACC101) S1 3 South Miland Popo-Francis WED 1:06pm-2:36pm, FRI 1:06pm-2:36pm 23/35 0
Intro to Financial Accounting (ACC101) S2 3 South Loretta Actie TUE 5:06pm-6:36pm, THU 5:06pm-6:36pm 17/35 0
Intermediate Financial Accounting (ACC102) (P) A 3 Main Flavia Martial-Clovis MON 3:10pm-4:00pm, WED 10:10am-12:00pm 23/30 0
Intermediate Financial Accounting (ACC102) (P) B 3 Main Devernant Joseph MON 12:10pm-1:00pm, WED 10:10am-12:00pm 28/30 0
Intermediate Financial Accounting (ACC102) (P) C 3 Main Utilda Joseph MON 9:10am-10:00am, WED 2:10pm-4:00pm 13/30 0
Intermediate Financial Accounting (ACC102) (P) D 3 Main Devernant Joseph MON 1:10pm-2:00pm, THU 12:10pm-2:00pm 11/30 0
Intermediate Financial Accounting (ACC102) (P) E 3 Main Flavia Martial-Clovis TUE 1:10pm-3:00pm, THU 11:10am-12:00pm 33/35 0
Intermediate Financial Accounting (ACC102) (P) S1 3 South Miland Popo-Francis TUE 1:05pm-2:35pm, THU 1:05pm-2:35pm 21/35 0
Elements of Financial Accounting II (ACC111) A 3 Main Flavia Martial-Clovis MON 8:10am-9:00am, TUE 8:10am-10:00am 46/47 0
Financial Reporting 11 (ACC112) A 3 Main Flavia Martial-Clovis WED 9:10am-10:00am, THU 9:10am-11:00am 47/48 0
Management Accounting (ACC203) (P) M1 3 Main Vernel Mader-Henry MON 5:10pm-7:00pm, WED 5:10pm-7:00pm 27/30 0
Management Accounting (ACC203) (P) M2 3 Main Vernel Mader-Henry TUE 5:10pm-7:00pm, THU 5:10pm-7:00pm 32/32 0
Management Accounting (ACC203) (P) S1 3 South Loretta Actie TUE 3:32pm-5:02pm, THU 3:32pm-5:02pm 15/35 0
Advanced Financial Accounting (ACC204) (P) A 3 Main Faye Beerom-Henry TUE 9:10am-11:00am, THU 11:10am-1:00pm 8/30 0
Advanced Financial Accounting (ACC204) (P) B 3 Main Faye Beerom-Henry TUE 11:10am-1:00pm, THU 9:10am-11:00am 23/30 0
Cost Accounting Systems II (ACC215) A 3 Main Emaline Hunte MON 3:10pm-5:00pm, TUE 9:10am-10:00am 24/25 0
Cost Accounting Systems II (ACC215) B 3 Main Emaline Hunte MON 11:10am-12:00pm, TUE 11:10am-12:00pm, WED 4:10pm-5:00pm 15/25 0
Managerial Accounting (ACC216) A 3 Main Emaline Hunte THU 12:10pm-1:00pm, FRI 11:10am-1:00pm 24/25 0
Managerial Accounting (ACC216) B 3 Main Emaline Hunte THU 1:10pm-3:00pm, FRI 1:10pm-2:00pm 15/25 0
Intro to Ecology & Microbiology (AGR112) A 3 Main Stephen Romain TUE 10:10am-11:00am, WED 4:10pm-5:00pm, THU 9:10am-10:00am 24/25 0
Livestock Management (AGR202) (P) A 3 Main Ziana Boulogne-Joseph TUE 10:10am-12:00pm, WED 2:10pm-3:00pm 20/25 0
Text Processing IB (AOA103) (P) A 1.5 Main Epiphana Lewis MON 11:10am-12:00pm, WED 9:10am-10:00am, THU 8:10am-10:00am 31/35 0
Text Processing IB (AOA103) (P) S1 1.5 South Loretta Actie TUE 3:32pm-5:02pm, THU 3:32pm-5:02pm 14/35 0
Shorthand IB (AOA105) (P) A 1.5 Main Marie Louise Catty TUE 3:10pm-4:00pm, THU 3:10pm-5:00pm, FRI 8:10am-9:00am 29/30 0
Shorthand IB (AOA105) (P) S1 1.5 South Loretta Actie MON 3:31pm-5:01pm, WED 3:31pm-5:01pm 19/35 0
Office Procedures IB (AOA107) (P) A 2 Main Epiphana Lewis WED 2:10pm-4:00pm, FRI 1:10pm-2:00pm 33/35 0
Office Procedures IB (AOA107) (P) S1 2 South Gale Isaac MON 1:00pm-2:30pm, WED 1:00pm-2:30pm 15/35 0
Advanced Word processing (AOA207) (P) A 3 Main Epiphana Lewis MON 1:10pm-3:00pm, WED 8:10am-9:00am 21/30 0
Advanced Word processing (AOA207) (P) S1 3 South Gale Isaac WED 8:54am-10:24am, FRI 8:54am-10:24am 12/35 0
Audio Transcription (AOA208) A 3 Main Marie Louise Catty TUE 10:10am-12:00pm, FRI 11:10am-12:00pm 24/30 0
Audio Transcription (AOA208) S1 3 South Gale Isaac TUE 8:52am-10:22am, FRI 8:52am-10:22am 4/35 0
Office Management (AOA214) A 3 Main Marie Louise Catty TUE 1:10pm-2:00pm, FRI 9:10am-11:00am 23/30 0
Office Management (AOA214) S1 3 South Gale Isaac MON 8:50am-10:20am, THU 8:50am-10:20am 7/35 0
Business Skills/Internship (AOA215) A 4 Main Loraine Ollivierre MON 12:10pm-2:00pm 16/20 0
Business Skills/Internship (AOA215) B 4 Main Loraine Ollivierre THU 9:10am-11:00am 11/20 0
Business Skills/Internship (AOA215) C 4 Main Epiphana Lewis MON 9:10am-11:00am 15/20 0
Business Skills/Internship (AOA215) D 4 Main Shima Herelle TUE 1:10pm-3:00pm 15/20 0
Business Skills/Internship (AOA215) E 4 Main Shima Herelle MON 1:10pm-3:00pm 19/30 0
Business Skills/Internship (AOA215) F 4 Main Epiphana Lewis FRI 11:10am-1:00pm 11/30 0
Business Skills/Internship (AOA215) G 4 Main Anthony Alcindor MON 9:10am-11:00am 16/20 0
Business Skills/Internship (AOA215) H 4 Main Maria Lashley FRI 9:10am-11:00am 12/20 0
Business Skills/Internship (AOA215) I 4 Main Shima Herelle FRI 11:10am-1:00pm 17/20 0
Business Skills/Internship (AOA215) J 4 Main Epiphana Lewis TUE 1:10pm-3:00pm 10/20 0
Business Skills/Internship (AOA215) K 4 Main Anthony Alcindor WED 9:10am-11:00am 24/30 0
Business Skills/Internship (AOA215) S1 4 South Johnson Auguste MON 2:30pm-3:30pm, WED 2:30pm-3:30pm 39/50 0
Accommodation Operations I (AOP101) (P) A 3 Main Diodata Preville-Alfred WED 8:10am-10:00am, FRI 10:10am-11:00am 29/30 0
Accommodation Operations I (AOP101) (P) B 3 Main Annette Mason WED 8:10am-10:00am, FRI 8:10am-9:00am 23/30 0
Accommodation Operations I (AOP101) (P) S1 3 South Tonya Tobierre WED 8:54am-10:24am, FRI 8:54am-10:24am 13/35 0
Accommodation Operations II (AOP202) (P) A 3 Main Diodata Preville-Alfred MON 11:10am-12:00pm, THU 10:10am-12:00pm 19/30 0
The Place of the Arts in the Caribbean Economy (ART101) A 3 Main Kennedy Samuel MON 2:10pm-3:00pm, TUE 1:10pm-3:00pm 0/30 0
Auto Body Repair (AUB101) A 4 Main Crepin Jn Baptiste TUE 8:10am-10:00am TUE 1:10pm-6:00pm 6/15 0
Basic Car Maintenace (BCM100) A 3 Main Crepin Jn Baptiste TUE 3:10pm-5:00pm, THU 3:10pm-4:00pm 16/16 0
Basic Car Maintenace (BCM100) B 3 Main Rohan John Baptiste MON 3:10pm-5:00pm, WED 3:10pm-4:00pm 21/21 0
Biological Structures (BIO002) M1 0 Main Vernel Mader-Henry TUE 5:10pm-7:00pm, THU 5:10pm-7:00pm 9/10 0
Genetic Variation and Selection I (BIO109) A 3 Main Jeannine Gaillard MON 9:10am-10:00am, WED 9:10am-10:00am, FRI 9:10am-10:00am 34/50 0
Genetic Variation and Selection I (BIO109) B 3 Main Jeannine Gaillard MON 10:10am-11:00am, WED 3:10pm-4:00pm, FRI 11:10am-12:00pm 48/50 0
Genetic Variation and Selection II (BIO110) A 3 Main Jeannine Gaillard THU 1:10pm-2:00pm 35/50 0
Genetic Variation and Selection II (BIO110) B 3 Main Jeannine Gaillard WED 2:10pm-3:00pm 46/50 0
Principles of Biology II (BIO115) A 4 Main Jeannine Gaillard TUE 1:10pm-2:00pm, THU 9:10am-11:00am, FRI 8:10am-9:00am 27/30 0
Anatomy & Physiology II (BIO202) (P) A 4 Main Criseyde Preville TUE 10:10am-12:00pm, WED 10:10am-12:00pm, THU 10:10am-12:00pm 32/35 0
Biological Applications (BIO213) A 3 Main Hilary Charlemagne MON 9:10am-11:00am, FRI 3:10pm-4:00pm 40/45 0
Biological Applications (BIO213) B 3 Main Hilary Charlemagne MON 3:10pm-4:00pm, TUE 8:10am-9:00am, FRI 1:10pm-2:00pm 25/30 0
Bioenergetics (BIO214) A 3 Main Jeannine Gaillard FRI 1:10pm-2:00pm 39/45 0
Bioenergetics (BIO214) B 3 Main Jeannine Gaillard MON 4:10pm-5:00pm 25/30 0
Introduction to Microbiology (BIO220) A 4 Main Criseyde Preville TUE 1:10pm-3:00pm, THU 1:10pm-3:00pm, FRI 1:10pm-3:00pm 30/30 0
Building Science IA (BLS101) A 2 Main Mae St Clair MON 3:10pm-5:00pm, THU 10:10am-12:00pm 3/15 0
Building Science III (BLS103) A 2 Main Crescentiana Charles MON 10:10am-12:00pm 7/15 0
Building Technology II (BLT106) A 3 Main Scotland Yarde MON 8:10am-10:00am, WED 10:10am-12:00pm 31/33 0
Building Technology II (BLT106) B 3 Main Stephen Auguste MON 8:10am-10:00am, TUE 12:10pm-1:00pm 16/20 0
Building Technology II (BLT106) C 3 Main O'brien Richards TUE 8:10am-10:00am, WED 2:10pm-4:00pm 8/30 0
Building Technology II (BLT106) D 3 Main Kayreen Jacqueline R Hippolyte TUE 10:10am-12:00pm, THU 4:10pm-6:00pm 20/30 0
Civil Technology (BLT107) A 2 Main Mae St Clair MON 12:10pm-2:00pm, THU 1:10pm-3:00pm 8/20 0
Civil Technology (BLT107) B 2 Main Mae St Clair TUE 2:10pm-4:00pm, FRI 9:10am-11:00am 21/21 0
Building Construction IB (BLT117) A 4 Main Scotland Yarde MON 1:10pm-3:00pm, TUE 3:10pm-5:00pm 4/15 0
Building Construction III (BLT118) A 2 Main O'brien Richards TUE 1:10pm-3:00pm, THU 2:10pm-4:00pm 7/15 0
Structural Component Design (BLT209) A 2 Main Damian Combie TUE 10:10am-12:00pm, THU 12:10pm-2:00pm 22/30 0
Theory of Structures (BSC210) (P) A 3 Main Damian Combie MON 3:10pm-5:00pm, THU 9:10am-11:00am 17/30 0
Structural Theory & Practice (BSC213) A 3 Main Mae St Clair TUE 10:10am-12:00pm, THU 3:10pm-5:00pm, FRI 12:10pm-1:00pm 22/30 0
Marketing I (BUS102) A 3 Main Sancha Meliat MON 1:10pm-3:00pm, THU 10:10am-11:00am 35/35 0
Marketing I (BUS102) B 3 Main Ernest Ottley TUE 1:10pm-2:00pm, THU 12:10pm-2:00pm 39/40 0
Marketing I (BUS102) C 3 Main Loraine Ollivierre TUE 2:10pm-4:00pm, THU 2:10pm-3:00pm 42/42 0
Marketing I (BUS102) D 3 Main Ernest Ottley MON 10:10am-12:00pm, WED 11:10am-12:00pm 32/32 0
Marketing I (BUS102) E 3 Main Utilda Joseph MON 10:10am-12:00pm, WED 9:10am-10:00am 32/35 0
Marketing I (BUS102) F 3 Main Sancha Meliat TUE 11:10am-1:00pm, WED 9:10am-10:00am 15/30 0
Marketing I (BUS102) S1 3 South Miland Popo-Francis MON 10:30am-12:00pm, WED 10:30am-12:00pm 39/50 0
Small Business Operations (BUS103) A 2 Main Curtis Raphael FRI 10:10am-12:00pm 13/20 0
Hospitality Law (BUS105) A 3 Main Shima Herelle MON 12:10pm-1:00pm, THU 12:10pm-2:00pm 28/30 0
Hospitality Law (BUS105) B 3 Main Shima Herelle MON 9:10am-11:00am, THU 2:10pm-3:00pm 30/30 0
Fundamentals of Small Business (BUS107) A 3 Main Brent Alistair G St Catherine THU 12:10pm-2:00pm, FRI 11:10am-12:00pm 4/20 0
Business Law (BUS204) A 3 Main Shima Herelle TUE 11:10am-1:00pm, FRI 9:10am-10:00am 29/30 0
Business Law (BUS204) B 3 Main Shima Herelle WED 8:10am-10:00am, FRI 10:10am-11:00am 32/31 0
Business Law (BUS204) S1 3 South Loretta Actie MON 5:05pm-6:35pm, WED 5:05pm-6:35pm 22/35 0
Organizational Behaviour (BUS206) (P) A 3 Main Maria Lashley MON 10:10am-12:00pm, FRI 8:10am-9:00am 33/35 0
Organizational Behaviour (BUS206) (P) B 3 Main Loraine Ollivierre MON 11:10am-12:00pm, WED 2:10pm-4:00pm 28/30 0
Organizational Behaviour (BUS206) (P) C 3 Main Curtis Raphael WED 9:10am-11:00am, FRI 9:10am-10:00am 27/30 0
Organizational Behaviour (BUS206) (P) D 3 Main Diane Montrope TUE 3:10pm-5:00pm, THU 3:10pm-4:00pm 13/25 0
Organizational Behaviour (BUS206) (P) S1 3 South Miland Popo-Francis MON 8:50am-10:20am, THU 8:50am-10:20am 20/35 0
Marketing II (BUS207) (P) A 3 Main Utilda Joseph TUE 9:10am-11:00am, THU 12:10pm-1:00pm 22/30 0
Marketing II (BUS207) (P) B 3 Main Loraine Ollivierre TUE 9:10am-11:00am, THU 12:10pm-1:00pm 28/30 0
Marketing II (BUS207) (P) C 3 Main Utilda Joseph TUE 11:10am-1:00pm, THU 11:10am-12:00pm 28/30 0
Marketing II (BUS207) (P) D 3 Main Utilda Joseph TUE 3:10pm-4:00pm, THU 9:10am-11:00am 12/30 0
Marketing II (BUS207) (P) E 3 Main Loraine Ollivierre TUE 11:10am-1:00pm, THU 11:10am-12:00pm 28/30 0
Marketing II (BUS207) (P) S1 3 South Miland Popo-Francis TUE 8:52am-10:22am, FRI 8:52am-10:22am 10/35 0
Tourism & Hospitality Marketing (BUS208) (P) A 3 Main Sancha Meliat TUE 8:10am-9:00am, THU 11:10am-1:00pm 24/30 0
Tourism & Hospitality Marketing (BUS208) (P) B 3 Main Sancha Meliat MON 11:10am-12:00pm, WED 10:10am-12:00pm 23/30 0
Tourism & Hospitality Marketing (BUS208) (P) C 3 Main Sancha Meliat TUE 3:10pm-5:00pm, THU 3:10pm-4:00pm 19/25 0
Tourism & Hospitality Marketing (BUS208) (P) S1 3 South Tonya Tobierre MON 1:00pm-2:30pm, THU 1:00pm-2:30pm 12/35 0
Carpentry & Joinery Practicals II (CAJ106) A 5 Main Nathan Hyacinth WED 8:10am-12:00pm WED 2:10pm-6:00pm 3/15 0
Carpentry & Joinery Technology IV (CAJ108) A 4 Main Nathan Hyacinth THU 4:10pm-6:00pm, FRI 11:10am-1:00pm 7/20 0
Carpentry & Joinery Practical IV (CAJ110) A 4 Main Nathan Hyacinth WED 8:10am-12:00pm WED 2:10pm-6:00pm 7/15 0
Investigating Issues in the Caribbean & Action Research (CAR202) A 4 Main Michelle Charlery MON 8:10am-9:00am, TUE 10:10am-11:00am, WED 10:10am-12:00pm 43/45 0
Investigating Issues in the Caribbean & Action Research (CAR202) B 4 Main Honor Jacobs MON 9:10am-11:00am, TUE 1:10pm-2:00pm, WED 9:10am-10:00am 25/30 0
Investigating Issues in the Caribbean & Action Research (CAR202) C 4 Main Jany Joseph MON 1:10pm-3:00pm, THU 4:10pm-5:00pm, FRI 2:10pm-3:00pm 25/30 0
Investigating Issues in the Caribbean & Action Research (CAR202) D 4 Main Vladimir Lucien MON 3:10pm-5:00pm, TUE 8:10am-9:00am, FRI 11:10am-12:00pm 25/30 0
Investigating Issues in the Caribbean & Action Research (CAR202) E 4 Main Diane Montrope MON 3:10pm-5:00pm, TUE 8:10am-9:00am, FRI 11:10am-12:00pm 20/30 0
Investigating Issues in the Caribbean & Action Research (CAR202) F 4 Main Honor Jacobs MON 8:10am-9:00am, TUE 10:10am-11:00am, THU 10:10am-11:00am, FRI 10:10am-11:00am 25/35 0
Investigating Issues in the Caribbean & Action Research (CAR202) G 4 Main Vladimir Lucien MON 8:10am-9:00am, TUE 10:10am-11:00am, THU 1:10pm-3:00pm 22/30 0
Investigating Issues in the Caribbean & Action Research (CAR202) H 4 Main Jany Joseph MON 3:10pm-5:00pm, TUE 8:10am-9:00am, FRI 11:10am-12:00pm 22/30 0
Chemistry (CHM102) A 3 Main Michaella Charles-Charlemagne TUE 1:10pm-2:00pm, WED 8:10am-10:00am 13/25 0
Physical Chemistry II (CHM109) A 3 Main Alberta William-Henry MON 8:10am-9:00am, TUE 8:10am-10:00am 32/45 0
Physical Chemistry II (CHM109) B 3 Main Marina Mathews MON 12:10pm-2:00pm, FRI 10:10am-11:00am 36/50 0
Physical Chemistry II Practical (CHM110) A 3 Main Alberta William-Henry WED 8:10am-9:00am 33/45 0
Physical Chemistry II Practical (CHM110) B 3 Main Marina Mathews TUE 10:10am-11:00am 36/50 0
General Chemistry II (CHM113) A 4 Main Leralyn Hunte-Marty MON 12:10pm-2:00pm, TUE 9:10am-10:00am, THU 2:10pm-3:00pm 18/25 0
Descriptive Chemistry (CHM114) A 4 Main Leralyn Hunte-Marty MON 10:10am-11:00am, TUE 10:10am-11:00am, FRI 11:10am-1:00pm 9/25 0
Industrial & Environmental Chemistry (CHM213) A 3 Main Michaella Charles-Charlemagne MON 1:10pm-3:00pm, TUE 2:10pm-3:00pm 27/30 0
Industrial & Environmental Chemistry (CHM213) B 3 Main Leralyn Hunte-Marty MON 11:10am-12:00pm, FRI 9:10am-11:00am 24/30 0
Analytical Chemistry (CHM214) A 3 Main Michaella Charles-Charlemagne FRI 8:10am-9:00am 26/30 0
Analytical Chemistry (CHM214) B 3 Main Leralyn Hunte-Marty THU 1:10pm-2:00pm 24/30 0
Caribbean Studies, Issues & Perspectives (CIP201) A 3 Main Nathalie Jolie-Fanis TUE 8:10am-10:00am, THU 8:10am-9:00am 57/100 0
Caribbean Studies, Issues & Perspectives (CIP201) B 3 Main Nathalie Jolie-Fanis TUE 8:10am-10:00am, THU 8:10am-9:00am 76/100 0
Caribbean Studies, Issues & Perspectives (CIP201) S1 3 South Loretta Actie TUE 8:52am-10:22am, THU 8:52am-10:22am 9/35 0
Computer Applications (CIT101) A 3 Main Arnaldo Carrazana MON 10:10am-11:00am, WED 2:10pm-4:00pm 23/30 0
Computer Applications (CIT101) B 3 Main Dayne Sydney TUE 10:10am-12:00pm, THU 8:10am-9:00am 34/40 0
Computer Applications (CIT101) C 3 Main Dayne Sydney TUE 12:10pm-2:00pm, THU 1:10pm-2:00pm 39/39 0
Computer Applications (CIT101) D 3 Main Sherwin Hakim Leon TUE 4:10pm-6:00pm, FRI 9:10am-10:00am 34/35 0
Computer Applications (CIT101) E 3 Main Sherwin Hakim Leon TUE 8:10am-10:00am, FRI 8:10am-9:00am 36/37 0
Computer Applications (CIT101) F 3 Main Marcuis Plummer TUE 8:10am-9:00am, FRI 8:10am-10:00am 27/30 0
Computer Applications (CIT101) G 3 Main Daniel Jn Baptiste TUE 2:10pm-4:00pm, FRI 11:10am-12:00pm 27/30 0
Computer Applications (CIT101) H 3 Main Marcuis Plummer THU 2:10pm-4:00pm, FRI 10:10am-11:00am 25/30 0
Computer Applications (CIT101) I 3 Main Marcuis Plummer TBD 2/15 0
Computer Applications (CIT101) M1 3 Main Vernel Mader-Henry TUE 5:10pm-7:00pm, THU 5:10pm-7:00pm 17/20 0
Computer Applications (CIT101) S1 3 South Caron Serieux TUE 10:35am-12:05pm, THU 10:35am-12:05pm 21/35 0
Computer Applications (CIT101) S3 3 South Loretta Actie MON 3:31pm-5:01pm, WED 3:31pm-5:01pm 18/35 0
Computer Programming - VBasic (CIT103) A 3 Main Marcuis Plummer MON 10:10am-11:00am, THU 10:10am-12:00pm 14/20 0
Computer Applications B (CIT104) A 3 Main Dayne Sydney WED 10:10am-12:00pm, FRI 12:10pm-1:00pm 29/35 0
Computer Applications B (CIT104) S1 3 South Caron Serieux TUE 1:05pm-2:35pm, FRI 1:05pm-2:35pm 9/35 0
Intermediate Spreadsheet (CIT203) (P) S1 3 South Caron Serieux MON 10:30am-12:00pm, WED 10:30am-12:00pm 20/35 0
Presentation Graphics (CIT206) A 2 Main Sherwin Hakim Leon MON 8:10am-10:00am, WED 11:10am-12:00pm 24/30 0
Presentation Graphics (CIT206) S1 2 South Caron Serieux TUE 2:30pm-3:30pm, THU 2:30pm-3:30pm, FRI 2:30pm-3:30pm 4/35 0
Intermediate Database (CIT207) (P) A 3 Main Dayne Sydney MON 8:10am-10:00am, WED 4:10pm-5:00pm 34/35 0
Intermediate Database (CIT207) (P) B 3 Main Dayne Sydney MON 11:10am-1:00pm, THU 2:10pm-3:00pm 28/30 0
Intermediate Database (CIT207) (P) C 3 Main Dayne Sydney WED 8:10am-10:00am, FRI 10:10am-11:00am 29/30 0
Intermediate Database (CIT207) (P) D 3 Main Sherwin Hakim Leon MON 1:10pm-3:00pm, WED 10:10am-11:00am 27/30 0
Intermediate Database (CIT207) (P) E 3 Main Sherwin Hakim Leon MON 3:10pm-5:00pm, FRI 1:10pm-2:00pm 29/30 0
Intermediate Database (CIT207) (P) F 3 Main Sherwin Hakim Leon MON 12:10pm-1:00pm, THU 12:10pm-2:00pm 24/30 0
Intermediate Database (CIT207) (P) S1 3 South Caron Serieux WED 1:06am-2:36am, FRI 1:06am-2:36am 9/35 0
Human Computer Interaction (CIT208) A 3 Main Annie Sealy-Emmanuel MON 8:10am-9:00am, TUE 11:10am-1:00pm 8/30 0
Internet Applications (CIT224) A 3 Main Annie Sealy-Emmanuel MON 12:10pm-1:00pm, WED 10:10am-12:00pm 12/30 0
Computer Hardware I (CMP101) A 4 Main Daniel Jn Baptiste MON 3:10pm-5:00pm, WED 3:10pm-4:00pm 21/25 0
Systems Application (CMP103) A 4 Main Daniel Jn Baptiste MON 8:10am-10:00am, WED 8:10am-10:00am 18/20 0
Systems Application (CMP103) B 4 Main Daniel Jn Baptiste TUE 9:10am-11:00am, FRI 9:10am-11:00am 16/20 0
Computer Networking (CMP204) A 3 Main Annie Sealy-Emmanuel MON 10:10am-12:00pm, TUE 1:10pm-2:00pm 4/20 0
Information Systems (CMP205) A 3 Main Marcuis Plummer TUE 10:10am-12:00pm, WED 11:10am-12:00pm 12/30 0
Computer M'tence Practice II (CMP207) (P) A 2 Main Annie Sealy-Emmanuel THU 10:10am-1:00pm 6/30 0
Technical Project (CMP208) A 2 Main Annie Sealy-Emmanuel THU 2:10pm-5:00pm 19/30 0
Community Experience (COE722) A 2 Main Ava Peter TBD 5/20 0
Communication Studies Access Course (COM001) S1 0 South Loretta Actie TUE 7:05am-8:35am, THU 7:05am-8:35am 9/35 0
Communication Studies I (COM103) A 3 Main Alexandra Serieux-Prospere TUE 10:10am-12:00pm, THU 3:10pm-5:00pm 28/30 0
Communication Studies I (COM103) M1 3 Main Vernel Mader-Henry MON 5:10pm-7:00pm, WED 5:10pm-7:00pm 7/20 0
Communication Studies I (COM103) S1 3 South Loretta Actie MON 1:00pm-2:30pm, THU 1:00pm-2:30pm 28/35 0
Communication Studies II (COM104) (P) A 3 Main Justina Severin MON 8:10am-10:00am, THU 8:10am-9:00am 33/36 0
Communication Studies II (COM104) (P) B 3 Main Shalyn Eristhee MON 2:10pm-3:00pm, WED 8:10am-10:00am 34/40 0
Communication Studies II (COM104) (P) C 3 Main Ayodele Hippolyte MON 12:10pm-1:00pm, WED 10:10am-12:00pm 39/40 0
Communication Studies II (COM104) (P) D 3 Main Shalyn Eristhee TUE 9:10am-10:00am, THU 9:10am-11:00am 33/40 0
Communication Studies II (COM104) (P) E 3 Main Ana-Elisa Cadasse TUE 10:10am-12:00pm, THU 10:10am-11:00am 32/35 0
Communication Studies II (COM104) (P) F 3 Main Shalyn Eristhee TUE 1:10pm-3:00pm, FRI 10:10am-11:00am 28/30 0
Communication Studies II (COM104) (P) G 3 Main Kennedy Samuel WED 10:10am-12:00pm, FRI 9:10am-10:00am 23/30 0
Communication Studies II (COM104) (P) H 3 Main Zenith John TUE 1:10pm-3:00pm, THU 12:10pm-1:00pm 24/30 0
Communication Studies II (COM104) (P) I 3 Main Ana-Elisa Cadasse MON 9:10am-11:00am, FRI 9:10am-10:00am 25/30 0
Communication Studies II (COM104) (P) J 3 Main Justina Severin MON 1:10pm-3:00pm, WED 10:10am-11:00am 31/32 0
Communication Studies II (COM104) (P) K 3 Main Shalyn Eristhee TUE 11:10am-12:00pm, WED 10:10am-12:00pm 23/25 0
Communication Studies II (COM104) (P) L 3 Main Elizabeth Biscette TUE 2:10pm-4:00pm, WED 4:10pm-5:00pm 39/40 0
Communication Studies II (COM104) (P) M 3 Main Ana-Elisa Cadasse TUE 8:10am-10:00am, FRI 8:10am-9:00am 20/30 0
Communication Studies II (COM104) (P) N 3 Main Zenith John TUE 11:10am-12:00pm, THU 2:10pm-4:00pm 3/30 0
Communication Studies II (COM104) (P) O 3 Main Ana-Elisa Cadasse MON 1:10pm-3:00pm, WED 2:10pm-3:00pm 38/40 0
Communication Studies II (COM104) (P) P 3 Main Ana-Elisa Cadasse WED 8:10am-10:00am, THU 9:10am-10:00am 31/31 0
Communication Studies II (COM104) (P) Q 3 Main Kennedy Samuel TUE 8:10am-10:00am, THU 9:10am-10:00am 14/30 0
Communication Studies II (COM104) (P) S1 3 South Loretta Actie WED 1:06am-2:36am, FRI 1:06am-2:36am 17/35 0
Communication Studies II (COM104) (P) S2 3 South Loretta Actie MON 5:05pm-6:35pm, WED 5:05pm-6:35pm 17/35 0
Technical Communication Apps. (COM106) A 2 Main Honor Jacobs TUE 8:10am-10:00am 9/30 0
Technical Communication Apps. (COM106) B 2 Main Kennedy Samuel TUE 1:10pm-3:00pm 10/20 0
Technical Communication Apps. (COM106) C 2 Main Zenith John FRI 8:10am-10:00am 6/20 0
Technical Communication Apps. (COM106) D 2 Main Shalyn Eristhee MON 8:10am-10:00am 3/20 0
Public Speaking (COM110) A 3 Main Tba MON 5:10pm-7:00pm, WED 5:10pm-7:00pm 7/20 0
Communication Studies II (COM114) A 4 Main Zenith John MON 12:10pm-2:00pm, TUE 12:10pm-1:00pm, FRI 12:10pm-1:00pm 37/40 0
Communication Studies II (COM114) B 4 Main Ayodele Hippolyte MON 2:10pm-3:00pm, TUE 2:10pm-3:00pm, WED 2:10pm-3:00pm, FRI 2:10pm-3:00pm 26/30 0
Communication Studies II (COM114) C 4 Main Honor Jacobs MON 9:10am-10:00am, WED 8:10am-9:00am, THU 8:10am-9:00am, FRI 8:10am-9:00am 26/30 0
Communication Studies II (COM114) D 4 Main Ayodele Hippolyte MON 4:10pm-5:00pm, TUE 4:10pm-5:00pm, WED 4:10pm-6:00pm 28/30 0
Communication Studies II (COM114) E 4 Main Alexandra Serieux-Prospere MON 4:10pm-5:00pm, TUE 4:10pm-5:00pm, WED 4:10pm-6:00pm 29/30 0
Communication Studies II (COM114) F 4 Main Honor Jacobs MON 4:10pm-5:00pm, TUE 4:10pm-5:00pm, WED 4:10pm-6:00pm 29/30 0
Speech, Self and Society (COM116) A 3 Main Ayodele Hippolyte MON 8:10am-9:00am, TUE 5:10pm-6:00pm, THU 8:10am-9:00am 38/38 0
Speech, Self and Society (COM116) B 3 Main Nathalie Jolie-Fanis MON 3:10pm-4:00pm, TUE 3:10pm-4:00pm, THU 11:10am-12:00pm 22/30 0
Business Communication (COM207) (P) S1 3 South Gale Isaac TUE 10:35am-12:05pm, THU 10:35am-12:05pm 18/35 0
Technical Writing (COM209) A 3 Main Alexandra Serieux-Prospere MON 10:10am-1:00pm 31/30 0
Probation and Parole (CRM309) M1 3 Main Vernel Mader-Henry MON 5:10pm-7:00pm, WED 5:10pm-7:00pm 8/10 0
Introduction to Security (CRM311) M1 3 Main Vernel Mader-Henry TUE 7:10pm-9:00pm, THU 7:10pm-9:00pm 9/10 0
Crop Protection & Pest Management (CRP212) A 3 Main Tba THU 9:10am-12:00pm 21/22 0
Fundamentals of Digital Graphic Design (DIG106) A 3 Main Ted Sandiford TUE 8:00am-9:00am, FRI 1:10pm-3:00pm 19/25 0
Audio Visual Production Techniques and Strategies (DIG108) A 3 Main Ted Sandiford MON 4:10pm-5:00pm, TUE 4:10pm-5:00pm, THU 6:10pm-7:00pm 20/25 0
2D Animation I - Key Concepts, Layouts and Design (DIG109) A 3 Main Ted Sandiford WED 4:10pm-6:00pm, FRI 3:10pm-4:00pm 21/25 0
Web and Digital Publishing Tools (DIG207) A 3 Main Ted Sandiford MON 5:10pm-6:00pm, TUE 2:10pm-4:00pm 16/20 0
Mobile App Development (DIG208) A 3 Main Royston Emmanuel WED 6:10pm-7:00pm, FRI 4:10pm-6:00pm 18/20 0
Drama & Theatre Arts (DRA101) A 3 Main Kennedy Samuel MON 3:10pm-5:00pm, WED 4:10pm-5:00pm 27/30 0
Drama Fundamentals (DRA103) A 3 Main Kennedy Samuel THU 3:10pm-5:00pm, FRI 10:10am-11:00am 17/20 0
Engineering Drawing II (DRW106) (P) A 3 Main Cecilia Augustin MON 8:10am-10:00am, WED 8:10am-12:00pm 13/20 0
Graphic Communications I (DRW107) A 3 Main Herald Nicholas MON 3:10pm-6:00pm, FRI 8:10am-12:00pm 15/20 0
Graphic Communications II (DRW108) A 3 Main Herald Nicholas TUE 8:10am-11:00am, THU 8:10am-12:00pm 13/20 0
Graphic Communications II (DRW108) B 3 Main Crescentiana Charles TUE 8:10am-10:00am, THU 8:10am-11:00am THU 12:10pm-2:00pm 23/24 0
Graphic Communications II (DRW108) C 3 Main Orjan Lindberg MON 12:10pm-3:00pm, TUE 12:10pm-2:00pm, THU 11:10am-1:00pm 9/20 0
Blue Print Reading (DRW119) A 3 Main Cecilia Augustin TUE 10:10am-12:00pm, WED 4:10pm-5:00pm 11/15 0
Blue Print Reading (DRW119) B 3 Main Cecilia Augustin MON 4:10pm-5:00pm, FRI 10:10am-12:00pm 16/17 0
Technical Drawing II & CAD (DRW121) A 2 Main Orjan Lindberg TUE 8:10am-10:00am, FRI 8:10am-10:00am 7/15 0
Engineering Graphics I (DRW122) A 3 Main O'brien Richards MON 12:10pm-2:00pm, WED 10:10am-12:00pm WED 2:10pm-5:00pm 7/20 0
Engineering Graphics II (DRW123) A 3 Main Kayreen Jacqueline R Hippolyte MON 8:10am-10:00am, WED 8:10am-10:00am, THU 1:10pm-4:00pm 19/20 0
Architectural Detailing & CAD II (DRW213) (P) A 3 Main O'brien Richards MON 8:10am-12:00pm, TUE 3:10pm-6:00pm 15/20 0
Architectural Detailing & CAD II (DRW213) (P) B 3 Main Crescentiana Charles WED 2:10pm-6:00pm, FRI 1:10pm-3:00pm 12/20 0
Fundamentals of Economics (ECO101) A 3 Main Thomas Polius WED 2:10pm-4:00pm, THU 4:10pm-5:00pm, FRI 1:10pm-2:00pm 24/25 0
Microeconomics (ECO102) A 3 Main Stuart Albert TUE 1:10pm-3:00pm, FRI 9:10am-10:00am 35/35 0
Microeconomics (ECO102) B 3 Main Dillan Jean Jacques TUE 8:10am-10:00am, FRI 9:10am-10:00am 34/40 0
Microeconomics (ECO102) C 3 Main Devernant Joseph WED 8:10am-10:00am, FRI 11:10am-12:00pm 41/42 0
Microeconomics (ECO102) D 3 Main Dillan Jean Jacques TUE 1:10pm-3:00pm, FRI 10:10am-11:00am 35/38 0
Microeconomics (ECO102) E 3 Main Devernant Joseph WED 2:10pm-4:00pm, FRI 10:10am-11:00am 36/37 0
Microeconomics (ECO102) S1 3 South Johnson Auguste TUE 10:35am-12:05pm, THU 10:35am-12:05pm 13/35 0
Macroeconomics (ECO103) M1 3 Main Vernel Mader-Henry MON 5:10pm-7:00pm, WED 5:10pm-7:00pm 19/20 0
Macroeconomics (ECO103) S1 3 South Loretta Actie MON 3:31pm-5:01pm, WED 3:31pm-5:01pm 24/35 0
Economics IA (ECO106) A 3 Main Stuart Albert MON 1:10pm-3:00pm, TUE 4:10pm-5:00pm 26/30 0
Economics IA (ECO106) S1 3 South Loretta Actie FRI 2:30pm-5:30pm 12/35 0
Demand and Supply Analysis II (ECO110) A 3 Main Elra Ermay-Glasgow MON 2:10pm-4:00pm, TUE 3:10pm-4:00pm 29/30 0
Market Structures (ECO111) A 3 Main Elra Ermay-Glasgow WED 2:10pm-3:00pm, THU 2:10pm-3:00pm, FRI 2:10pm-3:00pm 29/30 0
Introduction to Macroeconomics (ECO115) A 3 Main Dillan Jean Jacques MON 3:10pm-5:00pm, WED 4:10pm-5:00pm 7/25 0
Monetary and Fiscal Policy (ECO214) A 3 Main Dillan Jean Jacques MON 2:10pm-3:00pm, THU 4:10pm-5:00pm, FRI 2:10pm-3:00pm 20/25 0
Monetary and Fiscal Policy (ECO214) B 3 Main Dillan Jean Jacques WED 2:10pm-3:00pm, THU 9:10am-10:00am, FRI 8:10am-9:00am 19/25 0
International Economics (ECO215) A 3 Main Elra Ermay-Glasgow MON 1:10pm-2:00pm, TUE 2:10pm-3:00pm, WED 8:10am-9:00am 20/25 0
International Economics (ECO215) B 3 Main Elra Ermay-Glasgow MON 12:10pm-1:00pm, TUE 12:10pm-1:00pm, WED 3:10pm-4:00pm 19/25 0
Refrigeration Theory & Practice (EGP108) A 3 Main Percival Beausoleil TUE 1:10pm-3:00pm, FRI 8:10am-9:00am 15/20 0
Refrigeration Theory & Practice (EGP108) B 3 Main Percival Beausoleil MON 3:10pm-5:00pm, WED 3:10pm-4:00pm 15/15 0
Automobile Practice I (EGP110) A 3 Main Rohan John Baptiste THU 12:10pm-4:00pm 13/15 0
Mechanical Craft II (EGP129) A 2 Main Arnaldo Carrazana MON 8:10am-10:00am, THU 1:10pm-3:00pm 16/16 0
Mechanical Craft II (EGP129) B 2 Main Mc Gerrick Joseph MON 8:10am-10:00am, THU 3:10pm-5:00pm 6/15 0
Basic Refrigeration (EGP130) A 2 Main Daniel Jn Baptiste TUE 11:10am-1:00pm, THU 1:10pm-3:00pm 18/25 0
Welding Theory & Practice II (EGP213) A 3 Main Arnaldo Carrazana TUE 12:10pm-2:00pm, WED 10:10am-12:00pm 8/15 0
Automotive Theory & Practice (EGP217) A 3 Main Rohan John Baptiste MON 8:10am-10:00am, TUE 9:10am-10:00am 11/15 0
Workshop Theory & Practice (EGP218) A 3 Main Arnaldo Carrazana TUE 10:10am-12:00pm, THU 10:10am-12:00pm THU 1:10pm-3:00pm 18/18 0
Workshop Theory & Practice (EGP218) B 3 Main Arnaldo Carrazana TUE 10:10am-12:00pm, THU 10:10am-12:00pm THU 1:10pm-3:00pm 1/10 0
Applied Heat (EGP219) A 3 Main Irvin Lambert TUE 8:10am-10:00am, THU 8:10am-10:00am 5/15 0
Automobile Technology I (EGT107) A 3 Main Rohan John Baptiste WED 10:10am-12:00pm, THU 10:10am-11:00am 13/15 0
Applied Mechanics II (EGT110) (P) A 3 Main Irvin Lambert TUE 1:10pm-3:00pm, THU 3:10pm-5:00pm 4/15 0
Strength of Materials (EGT218) (P) A 3 Main Irvin Lambert TUE 10:10am-12:00pm, WED 8:10am-10:00am 16/18 0
Essential Digital Electronics (ELE101) A 2 Main Lindsley Philbert WED 4:10pm-6:00pm 6/20 0
Electronics I (ELE103) A 3 Main Lindsley Philbert MON 9:10am-10:00am, WED 8:10am-10:00am 14/20 0
Digital Electronics (ELE106) A 3 Main Florian Combie TUE 9:10am-11:00am, THU 10:10am-11:00am 17/25 0
Digital Electronics (ELE106) B 3 Main Kendall Numa MON 8:10am-10:00am, THU 10:10am-11:00am 24/25 0
Electricity (ELE112) A 3 Main Florian Combie TUE 8:10am-9:00am, FRI 12:10pm-2:00pm 15/30 0
Basic Electronics 1 (ELE114) A 2 Main Narpaul Heeralall MON 10:10am-12:00pm 9/15 0
Installation Practice I (ELE119) A 2 Main Cosmos Alexander THU 8:10am-12:00pm 8/15 0
Installation Practice I (ELE119) B 2 Main Cosmos Alexander FRI 8:10am-12:00pm 8/15 0
Installations Practice II (ELE120) (P) A 2 Main Cosmos Alexander WED 8:10am-12:00pm 11/15 0
Principles & Technology II (ELE122) A 4 Main Kendall Numa MON 10:10am-12:00pm, TUE 2:10pm-4:00pm 20/20 0
Installations Practice IV (ELE126) A 3 Main Cosmos Alexander MON 8:10am-12:00pm 6/20 0
Principles & Technology IV (ELE128) A 4 Main Kendall Numa TUE 11:10am-1:00pm 9/15 0
Principles & Technology IV (ELE128) B 4 Main Kendall Numa FRI 11:10am-1:00pm 0/20 0
IEE Wiring Regulations (ELE131) A 2 Main Cosmos Alexander THU 2:10pm-4:00pm 15/20 0
Basic Digital Electronics I (ELE133) A 2 Main Kendall Numa MON 1:10pm-3:00pm 23/25 0
Electronics for Servicing II (ELE207) (P) A 2 Main Lindsley Philbert THU 11:10am-2:00pm 6/20 0
Electronics III (ELE208) (P) A 4 Main Lindsley Philbert MON 10:10am-12:00pm, THU 10:10am-11:00am 9/20 0
Communication Principles & App. (ELE209) A 3 Main Lindsley Philbert TUE 12:10pm-2:00pm, WED 2:10pm-3:00pm 8/20 0
Elec & Electronics Principles (ELT109) A 3 Main Narpaul Heeralall MON 8:10am-10:00am, TUE 10:10am-12:00pm 12/20 0
Elec & Electronics Principles (ELT109) B 3 Main Narpaul Heeralall TUE 1:10pm-3:00pm, THU 3:10pm-5:00pm 18/20 0
Electrical Principles II (ELT111) A 3 Main Lindsley Philbert TUE 9:10am-10:00am, WED 10:10am-12:00pm 17/20 0
Applied Electricity (ELT213) A 3 Main Narpaul Heeralall WED 2:10pm-3:00pm, FRI 12:10pm-2:00pm 8/15 0
Introduction to Prose Fiction II (ENG111) A 3 Main Jany Joseph MON 9:10am-10:00am, TUE 1:10pm-2:00pm, THU 2:10pm-3:00pm 12/20 0
Introduction to Drama (ENG112) A 3 Main Justina Severin TUE 3:10pm-4:00pm, WED 8:10am-9:00am, THU 9:10am-10:00am 12/20 0
Drama, Style, Stage and Structure (ENG115) A 3 Main Jany Joseph TUE 10:10am-11:00am, WED 8:10am-9:00am, FRI 12:10pm-1:00pm 4/10 0
Tragedies and Romances (ENG215) A 3 Main Justina Severin MON 12:10pm-1:00pm, TUE 12:10pm-1:00pm, WED 2:10am-3:00am 9/20 0
Prose Fiction 3 (ENG216) A 3 Main Vladimir Lucien WED 3:10pm-4:00pm, THU 9:10am-10:00am, FRI 8:10am-9:00am 9/20 0
Engineering Science IIA (ENS102) A 2 Main Cecilia Augustin MON 2:10pm-4:00pm 15/20 0
Engineering Science IIA (ENS102) B 2 Main Cecilia Augustin MON 12:10pm-2:00pm 12/20 0
Engineering Science IIA (ENS102) C 2 Main Florian Combie MON 8:10am-10:00am 20/25 0
Creativity & Innovation-Principles & Types (ENT103) A 3 Main Theodora Sylvester THU 11:10am-1:00pm, FRI 10:10am-11:00am 10/20 0
Creativity & Innovation-Principles & Types (ENT103) B 3 Main Brent Alistair G St Catherine MON 2:10pm-4:00pm, TUE 2:10pm-3:00pm 15/20 0
Creativity & Innovation-Nurturing, Managing & Protecting (ENT104) A 3 Main Theodora Sylvester MON 11:10am-12:00pm, WED 10:10am-12:00pm 11/20 0
Creativity & Innovation-Nurturing, Managing & Protecting (ENT104) B 3 Main Brent Alistair G St Catherine TUE 3:10pm-4:00pm, WED 2:10pm-3:00pm, FRI 2:10pm-3:00pm 15/20 0
New Venture Creation (ENT207) A 3 Main Anthony Alcindor MON 11:10am-12:00pm, TUE 3:10pm-5:00pm 30/35 0
New Venture Creation (ENT207) B 3 Main Brent Alistair G St Catherine MON 12:10pm-1:00pm, WED 3:10pm-5:00pm 11/30 0
Managing & Growing the Venture (ENT208) A 3 Main Anthony Alcindor THU 2:10pm-3:00pm, FRI 9:10am-11:00am 30/35 0
Managing & Growing the Venture (ENT208) B 3 Main Brent Alistair G St Catherine TUE 12:10pm-1:00pm, THU 9:10am-10:00am, FRI 8:10am-9:00am 13/30 0
Applied Ecology (ENV129) A 3 Main Marie-Louise Felix THU 2:10pm-3:00pm, FRI 2:10pm-4:00pm 20/25 0
Natural Resource Management (ENV130) A 3 Main Alexis Hobson MON 9:10am-10:00am, TUE 2:10pm-3:00pm, WED 9:10am-10:00am 20/25 0
Human Populations and Sustainable Development (ENV132) A 3 Main Tba MON 5:10pm-6:00pm, TUE 4:10pm-5:00pm, WED 5:10pm-6:00pm, FRI 3:10pm-6:00pm 13/25 0
Energy and The Environment (ENV233) A 3 Main Pamela Roberts MON 3:10pm-5:00pm, TUE 9:10am-10:00am 39/45 0
Pollution and the Environment II (ENV234) A 3 Main Alexis Hobson THU 12:10pm-1:00pm, FRI 11:10am-1:00pm 39/45 0
Applied Engineering Science I (ESC103) A 3 Main Florian Combie TUE 2:10pm-4:00pm, THU 8:10am-10:00am 36/36 0
Applied Engineering Science I (ESC103) B 3 Main Narpaul Heeralall TUE 3:10pm-5:00pm, FRI 9:10am-11:00am 39/39 0
Ethics and Professional Development (ETH101) A 3 Main Kwesi Agyemang TUE 12:10pm-1:00pm, THU 12:10pm-1:00pm, FRI 9:10am-10:00am 26/30 0
Food & Beverage Service 1B (FAB106) A 2 Main Tanya Warner TBD 26/30 0
Food Preparation IB (FAB107) A 2 Main Riad James TBD 26/30 0
Bar Operations (FAB110) A 4 Main Tanya Warner MON 8:10am-1:00pm 25/30 0
Bar Operations (FAB110) B 4 Main Tanya Warner TUE 11:10am-4:00pm 32/32 0
Bar Operations (FAB110) C 4 Main Tanya Warner MON 3:10pm-5:30pm, WED 3:10pm-5:30pm 17/25 0
Food Science & Nutrition (FAB111) A 3 Main Diodata Preville-Alfred TUE 10:10am-12:00pm, FRI 11:10am-12:00pm 26/30 0
Food & Beverage I (FAB112) A 3 Main Riad James THU 8:10am-3:00pm 27/30 0
Food & Beverage I (FAB112) B 3 Main Riad James MON 8:10am-4:00pm 25/30 0
Quantity Food Production (FAB213) A 4 Main Tanya Warner FRI 8:10am-3:00pm 24/30 0
Purchasing & Materials Mgm't (FAB216) A 3 Main Diodata Preville-Alfred MON 1:10pm-3:00pm, TUE 12:10pm-1:00pm 24/30 0
Conference Management (FAB217) A 3 Main Tanya Warner MON 12:10pm-1:00pm, THU 9:10am-11:00am 23/30 0
Food & Beverage Mgm't (FAB218) A 4 Main Diodata Preville-Alfred TUE 2:10pm-3:00pm, WED 10:10am-12:00pm 24/30 0
Farm Practice I (FAP105) A 3 Main Tba MON 8:10am-1:00pm, FRI 8:10am-1:00pm 24/25 0
Farm Practice V (FAP213) A 3 Main Germain Ambrose MON 8:10am-3:00pm, FRI 8:10am-12:00pm 21/25 0
Farm Machinery/Building (FMB208) A 3 Main Germain Ambrose WED 10:10am-12:00pm, FRI 1:10pm-2:00pm 23/25 0
Introduction to Francophone Literature II (FRE115) A 3 Main Lesley Lubin WED 11:10am-12:00pm, THU 11:10am-12:00pm, FRI 10:10am-11:00am 10/20 0
Functional French I (FRE116) S1 3 South Loretta Actie MON 5:05pm-6:35pm, WED 5:05pm-6:35pm 12/35 0
Functional French II (FRE117) A 3 Main Lesley Lubin MON 10:10am-11:00am, THU 9:10am-10:00am, FRI 12:10pm-1:00pm 28/30 0
Functional French II (FRE117) B 3 Main Lesley Lubin MON 8:10am-10:00am, WED 8:10am-9:00am 16/30 0
Functional French II (FRE117) C 3 Main Céline Bernard TUE 1:10pm-2:00pm, FRI 9:10am-11:00am 8/30 0
Functional French II (FRE117) D 3 Main Lesley Lubin TUE 1:10pm-2:00pm, FRI 8:10am-10:00am 0/30 0
Functional French II (FRE117) S1 3 South Loretta Actie MON 3:31pm-5:01pm, WED 3:31pm-5:01pm 9/35 0
Functional French III (FRE118) A 3 Main Paule Turmel John WED 2:10pm-3:00pm, THU 1:10pm-2:00pm, FRI 1:10pm-2:00pm 9/25 0
French Language Dynamics for Intermediate Level II (FRE120) A 3 Main Céline Bernard MON 11:10am-12:00pm, WED 10:10am-11:00am, THU 12:10pm-1:00pm 10/20 0
Francophone Literature IV (FRE219) A 3 Main Paule Turmel John MON 2:10pm-3:00pm, THU 4:10pm-5:00pm, FRI 2:10pm-3:00pm 10/20 0
French Language Practice for Advanced Level II (FRE221) A 3 Main Céline Bernard TUE 10:10am-11:00am, WED 11:10am-12:00pm, THU 11:10am-12:00pm 10/20 0
Natural Hazards (GEO109) A 3 Main Alexis Hobson MON 2:10pm-4:00pm, TUE 3:10pm-4:00pm 9/20 0
Geographical Methods and Techniques (GEO110) A 3 Main Pamela Roberts WED 8:10am-9:00am, THU 3:10pm-4:00pm, FRI 8:10am-9:00am 10/20 0
Introduction to Human Geography (GEO111) A 3 Main Pamela Roberts TUE 12:10pm-1:00pm, WED 3:10pm-4:00pm, THU 2:10pm-3:00pm 2/25 0
Geography of Development (GEO213) A 3 Main Pamela Roberts TUE 12:10pm-1:00pm, FRI 8:10am-10:00am 21/28 0
Geographical Methods & Techniques II (GEO214) A 3 Main Alexis Hobson MON 12:10pm-1:00pm, THU 8:10am-10:00am 21/28 0
Health Aide (HEA003) A 0 Main Yvonne Lesfloris MON 8:10am-3:00pm, FRI 8:10am-3:00pm 17/25 0
Emergency First Aid (HEA104) S1 3 South Loretta Actie MON 10:30am-12:00pm, WED 10:30am-12:00pm 12/35 0
Nutrition & Diet Therapy (HEA106) A 3 Main Leasa Deterville MON 1:10pm-3:00pm, TUE 3:10pm-4:00pm 32/35 0
Post Emancipation Caribbean Societies I (HIS111) A 3 Main Winston Phulgence WED 2:10pm-4:00pm, FRI 1:10pm-2:00pm 6/20 0
Nationalism and Nation Building (HIS112) A 3 Main Winston Phulgence MON 10:10am-11:00am, THU 3:10pm-5:00pm 6/20 0
A Survey of Saint Lucian History and Heritage (HIS113) A 3 Main Winston Phulgence MON 9:10am-10:00am, THU 9:10am-10:00am, FRI 11:10am-12:00pm 25/25 0
Conflict and Decolonisation (HIS215) A 3 Main Winston Phulgence MON 1:10pm-3:00pm, TUE 2:10pm-3:00pm 10/20 0
Reconciliation and Post Colony (HIS216) A 3 Main Diane Montrope WED 8:10am-9:00am, THU 10:10am-11:00am, FRI 2:10pm-3:00pm 10/20 0
Hospital Experience (HOE722) A 2 Main Ava Peter TBD 5/20 0
Intro to Tourism & Hospitality (HOS101) S1 3 South Tonya Tobierre MON 8:50am-10:20am, THU 8:50am-10:20am 14/35 0
Quality Customer Care (HOS108) A 3 Main Annette Mason WED 2:10pm-4:00pm, FRI 11:10am-12:00pm 25/30 0
Quality Customer Care (HOS108) B 3 Main Annette Mason MON 2:10pm-4:00pm, THU 1:10pm-2:00pm 26/30 0
Sustainable Tourism (HOS111) A 3 Main Tonya Tobierre TUE 10:10am-1:00pm 29/30 0
Events Management (HOS213) (P) A 3 Main Annette Mason MON 1:10pm-2:00pm, WED 10:10am-12:00pm 15/30 0
Events Management (HOS213) (P) B 3 Main Annette Mason TUE 3:10pm-5:00pm, THU 3:10pm-4:00pm 25/25 0
Entrepreneurship (HOS214) A 3 Main Curtis Raphael TUE 10:10am-12:00pm, THU 1:10pm-2:00pm 27/31 0
Entrepreneurship (HOS214) B 3 Main Curtis Raphael MON 11:10am-1:00pm, WED 11:10am-12:00pm 31/33 0
Entrepreneurship (HOS214) C 3 Main Anthony Alcindor MON 3:10pm-5:00pm, WED 3:10pm-4:00pm 37/40 0
Entrepreneurship (HOS214) D 3 Main Anthony Alcindor TUE 2:10pm-3:00pm, THU 10:10am-12:00pm 14/30 0
Tourism Product Development (HOS216) A 4 Main Tanya Warner TUE 11:10am-1:00pm, THU 11:10am-1:00pm 31/33 0
Fundamentals of UK Constitutional Law (LAW103) A 3 Main Marcellina John MON 12:10pm-1:00pm, TUE 11:10am-1:00pm 21/25 0
Criminal Law (LAW104) A 3 Main Marcellina John THU 1:10pm-2:00pm, FRI 11:10am-1:00pm 21/25 0
Law of Contract (LAW207) A 3 Main Marcellina John MON 9:10am-11:00am, TUE 1:10pm-2:00pm 25/30 0
Real Property II (LAW208) A 3 Main Marcellina John WED 9:10am-10:00am, THU 3:10pm-4:00pm, FRI 10:10am-11:00am 24/30 0
Remedial Mathematics (MAT002) M1 0 Main Vernel Mader-Henry TUE 5:10pm-7:00pm, THU 5:10pm-7:00pm 30/40 0
Remedial Mathematics (MAT002) M2 0 Main Vernel Mader-Henry TUE 5:10pm-7:00pm, THU 5:10pm-7:00pm 24/25 0
Remedial Mathematics (MAT002) M3 0 Main Vernel Mader-Henry TUE 5:10pm-7:00pm, THU 5:10pm-7:00pm 6/15 0
Remedial Mathematics (MAT002) S1 0 South Loretta Actie MON 7:00am-8:30am, WED 7:00am-8:30am 19/35 0
Remedial Mathematics (MAT002) S2 0 South Loretta Actie MON 3:31pm-5:01pm, WED 3:31pm-5:01pm 23/35 0
Trigonometry & Complex Numbers (MAT104) A 3 Main Verne Cazaubon TUE 11:10am-1:00pm, THU 12:10pm-2:00pm 39/38 0
Trigonometry & Complex Numbers (MAT104) B 3 Main Bernadette Laurent-Goodman TUE 11:10am-1:00pm, THU 12:10pm-2:00pm 16/20 0
Trigonometry & Complex Numbers (MAT104) C 3 Main Verne Cazaubon WED 2:10pm-4:00pm, THU 2:10pm-4:00pm 47/48 0
Trigonometry & Complex Numbers (MAT104) D 3 Main Petrus Jn Francois MON 3:10pm-5:00pm, THU 8:10am-10:00am 19/30 0
Trigonometry & Complex Numbers (MAT104) E 3 Main Faustina Nathaniel WED 10:10am-12:00pm, THU 9:10am-11:00am 10/30 0
Trigonometry & Complex Numbers (MAT104) F 3 Main Petrus Jn Francois TUE 8:10am-10:00am, FRI 11:10am-1:00pm 25/25 0
Mathematics of Finance (MAT105) S1 3 South Johnson Auguste TUE 1:05pm-2:35pm, FRI 1:05pm-2:35pm 33/35 0
Mathematics for Business (MAT106) A 3 Main Titus Mathurin TUE 9:10am-10:00am, WED 2:10pm-4:00pm 33/33 0
Mathematics for Business (MAT106) B 3 Main Crescentiana Alfred WED 2:10pm-4:00pm, FRI 11:10am-12:00pm 34/40 0
Mathematics for Business (MAT106) C 3 Main Crescentiana Alfred MON 1:10pm-3:00pm, THU 12:10pm-1:00pm 40/40 0
Mathematics for Business (MAT106) D 3 Main Petrus Jn Francois TUE 10:10am-12:00pm, WED 9:10am-10:00am 34/33 0
Mathematics for Business (MAT106) E 3 Main Petrus Jn Francois MON 1:10pm-2:00pm, WED 10:10am-12:00pm 35/38 0
Mathematics for Business (MAT106) F 3 Main Allison Drysdale-Felix WED 2:10pm-4:00pm, FRI 12:10pm-1:00pm 15/30 0
Mathematics for Business (MAT106) S1 3 South Johnson Auguste MON 8:50am-10:20am, THU 8:50am-10:20am 25/35 0
Business Statistics I (MAT107) A 3 Main Vercilli Gustave-Lord MON 9:10am-11:00am, THU 12:10pm-1:00pm 25/30 0
Business Statistics I (MAT107) B 3 Main Nyo Serieux MON 10:10am-11:00am, TUE 12:10pm-2:00pm 26/30 0
Business Statistics I (MAT107) C 3 Main Titus Mathurin WED 10:10am-11:00am, THU 9:10am-11:00am 31/31 0
Business Statistics I (MAT107) S1 3 South Loretta Actie TUE 3:32pm-5:02pm, THU 3:32pm-5:02pm 19/35 0
Calculus I (MAT109) (P) A 3 Main Vercilli Gustave-Lord MON 1:10pm-3:00pm, WED 4:10pm-6:00pm 5/30 0
Craft Mathematics I (MAT118) A 3 Main Verne Cazaubon WED 8:10am-10:00am 5/15 0
Craft Mathematics II (MAT120) (P) A 2 Main Vercilli Gustave-Lord TUE 9:10am-11:00am 16/25 0
Craft Mathematics II (MAT120) (P) B 2 Main Vercilli Gustave-Lord WED 10:10am-12:00pm 19/20 0
Craft Mathematics II (MAT120) (P) C 2 Main Crescentiana Alfred TUE 10:10am-12:00pm 8/20 0
Craft Mathematics IV (MAT126) A 2 Main Bernadette Laurent-Goodman TUE 8:10am-10:00am 15/20 0
Inferential Statistics I (MAT132) A 3 Main Hannah Scott TUE 12:10pm-2:00pm, WED 8:10am-9:00am 22/25 0
Inferential Statistics II (MAT133) A 3 Main Hannah Scott THU 8:10am-9:00am, FRI 8:10am-10:00am 22/25 0
Geometry and Vectors (MAT140) A 3 Main Crescentiana Alfred MON 8:10am-9:00am, TUE 8:10am-10:00am 11/20 0
Geometry and Vectors (MAT140) B 3 Main Crescentiana Alfred MON 10:10am-12:00pm, TUE 1:10pm-2:00pm 9/20 0
Geometry and Vectors (MAT140) C 3 Main John Estephane MON 2:10pm-4:00pm, TUE 1:10pm-2:00pm 10/20 0
Introductory Calculus (MAT141) A 3 Main Faustina Nathaniel WED 8:10am-9:00am, THU 8:10am-9:00am, FRI 8:10am-9:00am 10/20 0
Introductory Calculus (MAT141) B 3 Main Allison Drysdale-Felix THU 11:10am-1:00pm, FRI 1:10pm-2:00pm 10/20 0
Introductory Calculus (MAT141) C 3 Main Bernadette Laurent-Goodman THU 3:10pm-5:00pm, FRI 1:10pm-2:00pm 10/20 0
Algebra Essentials (MAT142) A 3 Main Verne Cazaubon MON 9:10am-10:00am, TUE 1:10pm-3:00pm, FRI 10:10am-11:00am 0/25 0
Algebra Essentials (MAT142) B 3 Main Faustina Nathaniel MON 2:10pm-3:00pm, TUE 1:10pm-3:00pm, FRI 10:10am-11:00am 1/25 0
Mathematical Reasoning and Logic (MAT145) A 3 Main John Estephane MON 12:10pm-2:00pm, TUE 11:10am-12:00pm 15/25 0
Statistics II (MAT208) (P) A 3 Main Vercilli Gustave-Lord WED 2:10pm-3:00pm, FRI 11:10am-1:00pm 27/30 0
Statistics II (MAT208) (P) B 3 Main Nathaniel Goolaman WED 10:10am-12:00pm, FRI 11:10am-12:00pm 30/30 0
Statistics II (MAT208) (P) C 3 Main Stuart Albert MON 9:10am-10:00am, THU 1:10pm-3:00pm 23/30 0
Statistics II (MAT208) (P) D 3 Main Nathaniel Goolaman TUE 2:10pm-3:00pm, THU 12:10pm-2:00pm 26/30 0
Statistics II (MAT208) (P) E 3 Main Stuart Albert MON 11:10am-1:00pm, THU 12:10pm-1:00pm 23/30 0
Statistics II (MAT208) (P) S1 3 South Johnson Auguste MON 1:00pm-2:30pm, THU 1:00pm-2:30pm 23/35 0
Calculus IIA (MAT216) (P) A 3 Main Nyo Serieux MON 1:10pm-3:00pm, WED 4:10pm-6:00pm 29/30 0
Calculus IIA (MAT216) (P) B 3 Main Nyo Serieux WED 10:10am-12:00pm, THU 10:10am-12:00pm 26/30 0
Discrete Mathematics II (MAT235) A 3 Main Allison Drysdale-Felix MON 11:10am-12:00pm, TUE 3:10pm-5:00pm 19/25 0
Probability and Distribution (MAT236) A 3 Main Hannah Scott THU 2:10pm-4:00pm, FRI 10:10am-11:00am 19/25 0
Counting, Metrices and Differential Equations (MAT244) A 3 Main John Estephane TUE 10:10am-11:00am, THU 10:10am-12:00pm 12/20 0
Counting, Metrices and Differential Equations (MAT244) B 3 Main John Estephane THU 12:10pm-1:00pm, FRI 11:10am-1:00pm 13/20 0
Counting, Metrices and Differential Equations (MAT244) C 3 Main Nyo Serieux THU 2:10pm-3:00pm, FRI 9:10am-11:00am 6/20 0
Sequences, Series and Approximations (MAT245) A 3 Main Verne Cazaubon MON 8:10am-9:00am, WED 10:10am-12:00pm 12/20 0
Sequences, Series and Approximations (MAT245) B 3 Main Faustina Nathaniel MON 3:10pm-5:00pm, TUE 9:10am-10:00am 13/20 0
Sequences, Series and Approximations (MAT245) C 3 Main Faustina Nathaniel MON 11:10am-12:00pm, TUE 3:10pm-5:00pm 6/20 0
Estimating I (MEA102) A 2 Main Stephen Auguste MON 1:10pm-3:00pm, WED 8:10am-10:00am 61/61 0
Measurements I (MEA103) A 3 Main Scotland Yarde TUE 1:10pm-3:00pm, FRI 12:10pm-2:00pm 19/25 0
Estimating (MEA106) A 2 Main Scotland Yarde THU 8:10am-10:00am 7/20 0
Estimating II (MEA204) (P) A 3 Main Stephen Auguste MON 10:10am-12:00pm, WED 10:10am-12:00pm 8/30 0
Measurements II (MEA205) (P) A 3 Main Scotland Yarde TUE 8:10am-10:00am, FRI 9:10am-11:00am 9/20 0
Principles of Management (MGT101) A 3 Main Sancha Meliat MON 3:10pm-5:00pm, WED 3:10pm-4:00pm 4/25 0
Principles of Management (MGT101) B 3 Main Curtis Raphael TUE 3:10pm-5:00pm, THU 3:10pm-4:00pm 0/25 0
Principles of Management (MGT101) S1 3 South Loretta Actie WED 8:54am-10:24am, FRI 8:54am-10:24am 27/35 0
Construction Management & Law I (MGT102) A 2 Main Stephen Auguste TUE 10:10am-12:00pm, THU 11:10am-12:00pm 8/20 0
Construction Management & Law I (MGT102) B 2 Main Kayreen Jacqueline R Hippolyte TUE 3:10pm-5:00pm, THU 3:10pm-4:00pm 0/25 0
Human Relations (MGT108) A 3 Main Ernest Ottley TUE 3:10pm-5:00pm, THU 3:10pm-4:00pm 36/40 0
Human Relations (MGT108) S1 3 South Loretta Actie MON 7:00am-8:30am, WED 7:00am-8:30am 14/35 0
Supervisory Studies (MGT115) A 3 Main Kayreen Jacqueline R Hippolyte MON 3:10pm-5:00pm, WED 4:10pm-5:00pm 8/30 0
Supervisory Studies (MGT115) B 3 Main Stephen Auguste TUE 3:10pm-5:00pm, THU 3:10pm-4:00pm 27/28 0
Business Accounting (MGT118) A 3 Main Jacqueline Charlemagne TUE 8:10am-10:00am, WED 9:10am-10:00am 24/36 0
Business Accounting (MGT118) B 3 Main Jacqueline Charlemagne MON 11:10am-12:00pm, WED 10:10am-12:00pm 37/38 0
Business Finance (MGT119) A 3 Main Dorita Felix MON 8:10am-9:00am, THU 8:10am-9:00am, FRI 8:10am-9:00am 23/36 0
Business Finance (MGT119) B 3 Main Jacqueline Charlemagne THU 11:10am-1:00pm, FRI 10:10am-11:00am 36/38 0
Travel Agency Management (MGT206) A 3 Main Tonya Tobierre TUE 3:10pm-6:00pm 15/25 0
Production and Operations Management II (MGT222) A 3 Main Dorita Felix MON 9:10am-11:00am, TUE 1:10pm-2:00pm 29/35 0
Production and Operations Management II (MGT222) B 3 Main Jacqueline Charlemagne WED 2:10pm-4:00pm, FRI 8:10am-9:00am 25/30 0
Production and Operations Management II (MGT222) C 3 Main Dorita Felix MON 1:10pm-3:00pm, TUE 2:10pm-3:00pm 19/30 0
Small Business Management (MGT223) A 3 Main Dorita Felix WED 9:10am-10:00am, THU 3:10pm-4:00pm, FRI 3:10pm-4:00pm 30/35 0
Small Business Management (MGT223) B 3 Main Dorita Felix MON 12:10pm-1:00pm, TUE 12:10pm-1:00pm, THU 9:10am-10:00am 25/30 0
Small Business Management (MGT223) C 3 Main Jacqueline Charlemagne WED 8:10am-9:00am, THU 4:10pm-5:00pm, FRI 2:10pm-3:00pm 19/20 0
Music (MUS101) A 4 Main Jason Joseph MON 3:10pm-5:00pm, WED 3:10pm-4:00pm 10/25 0
Motor Vehicle Practical II (MVE102) A 4 Main Irvin Lambert FRI 8:10am-12:00pm FRI 1:10pm-5:00pm 9/15 0
Motor Vehicle Practical II (MVE102) B 4 Main Cornelius Gedeon TUE 8:10am-12:00pm TUE 1:10pm-5:00pm 11/15 0
Motor Vehicle Technology II (MVE104) A 4 Main Crepin Jn Baptiste MON 12:10pm-2:00pm, THU 8:10am-10:00am 7/15 0
Motor Vehicle Technology II (MVE104) B 4 Main Cornelius Gedeon MON 2:10pm-4:00pm, THU 10:10am-12:00pm 14/15 0
Motor Vehicle Technology IV (MVE106) A 4 Main Rohan John Baptiste MON 1:10pm-3:00pm, TUE 10:10am-12:00pm 6/15 0
Motor Vehicle Practical IV (MVE108) A 4 Main Crepin Jn Baptiste WED 8:10am-12:00pm WED 1:10pm-5:00pm 6/15 0
Fundamental of Nursing Practice (NUR102) A 3 Main Yvonne Lesfloris TUE 1:10pm-3:00pm, THU 1:10pm-3:00pm, FRI 8:10am-10:00am 31/35 0
Intro to Pharmacology (NUR103) A 2 Main Tisha Nelson-George MON 10:10am-12:00pm 33/38 0
Adult Health Nursing I (NUR106) A 4 Main Ava Peter MON 8:10am-10:00am, WED 2:10pm-4:00pm, FRI 10:10am-12:00pm 31/35 0
Nursing Process in Practice II (NUR205) (P) A 3 Main Yvonne Lesfloris TBD 3/30 0
Adult Health Nursing II (NUR211) A 4 Main Martha Charles FRI 8:10am-10:00am 30/30 0
Adult Health Nursing III (NUR212) (P) A 4 Main Martha Charles MON 8:10am-10:00am MON 10:10am-12:00pm, FRI 10:10am-12:00pm 15/30 0
Nursing Process in Practice III (NUR215) (P) A 3 Main Yvonne Lesfloris TBD 0/30 0
Mental Health Nursing (NUR240) A 3 Main Leasa Deterville MON 8:10am-10:00am, FRI 10:10am-11:00am 20/30 0
Nursing Process in Practice IV-Peds (NUR305) (P) A 4 Main Yvonne Lesfloris TBD 18/30 0
Community Health Nursing (NUR310) A 3 Main Tisha Nelson-George FRI 8:10am-10:00am FRI 11:10am-12:00pm 20/30 0
Nursing Process in Practice V -O.B. (NUR315) (P) A 4 Main Yvonne Lesfloris TBD 19/30 0
Intro to Nursing Management (NUR330) A 2 Main Martha Charles FRI 1:10pm-3:00pm 20/30 0
Dosage Calculation (NUR340) M1 3 Main Vernel Mader-Henry TBD 29/35 0
Principles of Animal Production (PAP106) A 3 Main Ziana Boulogne-Joseph MON 1:10pm-2:00pm, THU 2:10pm-4:00pm 25/25 0
Introductory Physics (PHY102) A 3 Main Alexander Daniel MON 10:10am-12:00pm, TUE 4:10pm-5:00pm 22/40 0
Introductory Physics (PHY102) B 3 Main Ozzy King MON 10:10am-12:00pm, TUE 4:10pm-5:00pm 33/40 0
Oscillations, Waves & Thermal Properties of Matter (PHY110) A 3 Main Cecil Fevrier TUE 11:10am-12:00pm, FRI 11:10am-1:00pm 14/20 0
Oscillations, Waves & Thermal Properties of Matter (PHY110) B 3 Main Cecil Fevrier WED 10:10am-12:00pm, FRI 10:10am-11:00am 8/20 0
Physics Practical Skills II (PHY111) A 3 Main Cecil Fevrier WED 3:10pm-4:00pm 13/20 0
Physics Practical Skills II (PHY111) B 3 Main Cecil Fevrier THU 12:10pm-1:00pm 9/20 0
A.C. Theory, Electronics & Radio Activity (PHY214) A 3 Main Cecil Fevrier WED 3:10pm-5:00pm, THU 8:10am-9:00am 8/20 0
A.C. Theory, Electronics & Radio Activity (PHY214) B 3 Main Cecil Fevrier MON 8:10am-9:00am, WED 10:10am-12:00pm 15/20 0
Laboratory Skills IV (PHY215) A 3 Main Cecil Fevrier MON 12:10pm-1:00pm 8/20 0
Laboratory Skills IV (PHY215) B 3 Main Alexander Daniel THU 10:10am-11:00am 15/20 0
Introduction to Psychology (PSY101) A 3 Main Ernest Ottley TUE 10:10am-12:00pm, WED 9:10am-10:00am 31/31 0
Introduction to Psychology (PSY101) B 3 Main Stacia Ali MON 3:10pm-5:00pm, WED 4:10pm-5:00pm 20/30 0
Introduction to Psychology (PSY101) C 3 Main Geraldine Montoute FRI 1:10pm-3:00pm 12/30 0
Introduction to Psychology (PSY101) S1 3 South Loretta Actie TUE 3:32pm-5:02pm, THU 3:32pm-5:02pm 21/35 0
Human Relations (PSY102) A 3 Main Ernest Ottley MON 3:10pm-4:00pm, TUE 8:10am-10:00am 59/60 0
Developmental Psychology (PSY201) A 3 Main Therese Louis Joseph MON 1:10pm-3:00pm, TUE 3:10pm-4:00pm 30/30 0
Refrigeration Technology (RAC103) M1 4 Main Vernel Mader-Henry TUE 5:10pm-7:00pm, THU 5:10pm-7:00pm 25/25 0
Refrigeration Technology II (RAC104) M1 4 Main Vernel Mader-Henry MON 5:10pm-7:00pm, WED 5:10pm-7:00pm 9/15 0
Refrigeration Technology III (RAC105) M1 4 Main Vernel Mader-Henry SAT 9:10am-1:00pm 10/10 0
Refrigeration Technology IV (RAC106) A 4 Main Percival Beausoleil MON 1:10pm-3:00pm, TUE 10:10am-12:00pm 6/10 0
Refrigeration Practical IV (RAC108) A 4 Main Percival Beausoleil MON 8:10am-12:00pm, WED 8:10am-12:00pm 6/15 0
Breastfeeding (RHN305) A 2 Main Martha Charles MON 1:10pm-3:00pm 8/20 0
Intra Partum & Post Partum Nursing (RHN308) A 5 Main Diana Henry MON 8:10am-10:00am, FRI 8:10am-10:00am FRI 1:10pm-2:00pm 8/20 0
Neonatal Nursing (RHN309) A 4 Main Therese Louis Joseph MON 10:10am-12:00pm, FRI 10:10am-12:00pm 8/20 0
High Risk Pregnancies & Deliveries (RHN310) A 2 Main Diana Henry MON 3:10pm-4:00pm, FRI 2:10pm-3:00pm 8/20 0
Nurse-Midwifery Practice I (RHN311) A 4 Main Diana Henry TUE 8:10am-4:00pm, WED 8:10am-4:00pm, THU 8:10am-4:00pm 8/20 0
Science, Design, Thinking (SCI103) A 3 Main Tba MON 10:10am-11:00am, WED 8:10am-9:00am, FRI 8:10am-9:00am 0/20 0
Introduction to Sociology (SOC101) A 3 Main Clement Edward TUE 10:10am-12:00pm, WED 9:10am-10:00am 6/30 0
Introduction to Sociology (SOC101) B 3 Main Clement Edward MON 3:10pm-5:00pm, WED 4:10pm-5:00pm 10/30 0
Introduction to Sociology (SOC101) S1 3 South Loretta Actie MON 3:31pm-5:01pm, WED 3:31pm-5:01pm 10/35 0
Social Institutions - Religion and Education (SOC109) A 3 Main Sharon Trezelle MON 11:10am-12:00pm, WED 10:10am-12:00pm 33/36 0
Social Institutions - Religion and Education (SOC109) B 3 Main Philomene Moses MON 2:10pm-4:00pm, TUE 3:10pm-4:00pm 13/36 0
Social Stratification (SOC110) A 3 Main Sharon Trezelle THU 11:10am-1:00pm, FRI 10:10am-11:00am 34/36 0
Social Stratification (SOC110) B 3 Main Philomene Moses WED 2:10pm-3:00pm, THU 2:10pm-3:00pm, FRI 2:10pm-3:00pm 12/30 0
Stratification Systems (SOC113) A 3 Main Philomene Moses MON 11:10am-12:00pm, WED 10:10am-12:00pm 12/25 0
Caribbean Social Issues I (SOC213) A 3 Main Philomene Moses MON 9:10am-11:00am, TUE 1:10pm-2:00pm 24/30 0
Caribbean Social Issues I (SOC213) B 3 Main Sharon Trezelle MON 12:10pm-1:00pm, WED 2:10pm-4:00pm 25/30 0
Caribbean Social Issues I (SOC213) C 3 Main Stacia Ali TUE 2:10pm-3:00pm, WED 8:10am-9:00am, FRI 2:10pm-3:00pm 14/30 0
Caribbean Social Issues II (SOC214) A 3 Main Philomene Moses WED 9:10am-10:00am, THU 3:10pm-4:00pm, FRI 3:10pm-4:00pm 23/30 0
Caribbean Social Issues II (SOC214) B 3 Main Sharon Trezelle TUE 12:10pm-1:00pm, THU 9:10am-10:00am, FRI 8:10am-9:00am 26/30 0
Caribbean Social Issues II (SOC214) C 3 Main Clement Edward MON 1:10pm-3:00pm, THU 11:10am-12:00pm 14/30 0
Social Work Practicum I (SOW107) M1 3 Main Vernel Mader-Henry TBD 1/10 0
Social Work Practicum I (SOW107) S1 3 South Loretta Actie MON 8:10am-4:00pm, TUE 8:10am-4:00pm, WED 8:10am-4:00pm, THU 8:10am-4:00pm, FRI 8:10am-4:00pm 6/15 0
Social Work Theory & Practice II (SOW108) (P) S1 3 South Loretta Actie TUE 5:06pm-6:36pm, THU 5:06pm-6:36pm 7/35 0
Counselling Theory & Practice (SOW203) M1 3 Main Vernel Mader-Henry 20/40 0
Human Skills (SOW206) M1 3 Main Vernel Mader-Henry TUE 5:10pm-7:00pm, THU 5:10pm-7:00pm 11/20 0
Social Work Practicum II (SOW207) S1 3 South Loretta Actie MON 8:00am-4:00pm, TUE 8:00am-4:00pm, WED 8:00am-4:00pm, THU 8:00am-4:00pm, FRI 8:00am-4:00pm 0/15 0
Introduction to Hispanic Literature II (SPA115) A 3 Main Sally Mohammed MON 2:10pm-3:00pm, TUE 2:10pm-3:00pm, WED 9:10am-10:00am 7/20 0
Functional Spanish I (SPA116) A 3 Main Sally Mohammed THU 11:10am-12:00pm, FRI 1:10pm-3:00pm 12/20 0
Functional Spanish I (SPA116) S1 3 South Loretta Actie MON 5:05pm-6:35pm, WED 5:05pm-6:35pm 13/35 0
Functional Spanish II (SPA117) A 3 Main Tracy George MON 11:10am-12:00pm, THU 11:10am-12:00pm, FRI 10:10am-11:00am 32/32 0
Functional Spanish II (SPA117) B 3 Main Sally Mohammed MON 9:10am-10:00am, THU 2:10pm-3:00pm, FRI 11:10am-12:00pm 27/30 0
Functional Spanish II (SPA117) C 3 Main Nicole Sargusingh TUE 1:10pm-2:00pm, FRI 10:10am-12:00pm 0/15 0
Functional Spanish II (SPA117) D 3 Main Nicole Sargusingh MON 9:10am-11:00am, THU 12:10pm-1:00pm 9/30 0
Functional Spanish III (SPA118) A 3 Main Nicole Sargusingh TUE 3:10pm-4:00pm, WED 9:10am-10:00am, THU 11:10am-12:00pm 12/25 0
Spanish Language Intermediate II: Global and Cultural Trends (SPA120) A 3 Main Tracy George TUE 10:10am-11:00am, THU 10:10am-11:00am, FRI 9:10am-10:00am 7/20 0
Hispanic Literary Analysis II (SPA219) A 3 Main Sally Mohammed MON 11:10am-12:00pm, TUE 3:10pm-4:00pm, THU 1:10pm-2:00pm 13/20 0
Spanish Language Pracitce for Advanced Level II (SPA221) A 3 Main Nicole Sargusingh MON 8:10am-9:00am, WED 10:10am-11:00am, THU 10:10am-11:00am 13/20 0
Nature of Social Science (SSC101) A 3 Main Clement Edward TUE 8:10am-10:00am, THU 12:10pm-1:00pm 0/25 0
Fundamentals of Soil Science (SSC108) A 3 Main Julius Polius TUE 8:10am-10:00am, THU 10:10am-12:00pm 24/25 0
Entrepreneurship in Tourism (TOU207) A 3 Main Shaniel Phillip MON 9:10am-11:00am, TUE 2:10pm-3:00pm 24/30 0
Business Development in Tourism (TOU208) A 3 Main Shaniel Phillip WED 9:10am-10:00am, THU 11:10am-12:00pm, FRI 1:10pm-2:00pm 25/30 0