Courses By Semester
Course | Section | Session | Credits | Campus | Instructor | Times | Taken/Seats | Spaces Waiting | Delivery Method | Dist. Learning |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Principles of Financial Accounting I (ACC113) | A | 3 | Main | Theodora Sylvester | TUE 11:10am-1:00pm, WED 8:10am-9:00am | 31/30 | 0 | |||
Principles of Financial Accounting I (ACC113) | B | 3 | Main | Theodora Sylvester | MON 1:10pm-3:00pm, THU 1:10pm-2:00pm | 16/20 | 0 | |||
Principles of Financial Accounting I (ACC113) | C | 3 | Main | Flavia Martial-Clovis | TUE 2:10pm-4:00pm, WED 6:10pm-7:00pm | 14/20 | 0 | |||
Principles of Financial Accounting I (ACC113) | D | 3 | Main | Flavia Martial-Clovis | MON 1:10pm-3:00pm, THU 6:10pm-7:00pm | 16/30 | 0 | |||
Principles of Financial Accounting I (ACC113) | E | 3 | Main | Emaline Hunte | MON 1:10pm-3:00pm, TUE 4:10pm-5:00pm | 34/30 | 0 | |||
Principles of Financial Accounting I (ACC113) | F | 3 | Main | Theodora Sylvester | MON 9:10am-11:00am, WED 9:10am-10:00am | 20/20 | 0 | |||
Principles of Financial Accounting I (ACC113) | S1 | 3 | South | Miland Popo-Francis | WED 1:00pm-2:30pm, FRI 8:30am-10:30am | 12/30 | 0 | |||
Principles of Cost and Management Accounting (ACC115) | A | 3 | Main | Utilda Joseph | MON 3:10pm-4:00pm, THU 2:10pm-4:00pm | 25/25 | 0 | |||
Principles of Cost and Management Accounting (ACC115) | C | 3 | Main | Utilda Joseph | TUE 9:10am-11:00am, THU 9:10am-10:00am | 21/25 | 0 | |||
Principles of Cost and Management Accounting (ACC115) | D | 3 | Main | Flavia Martial-Clovis | MON 5:10pm-7:00pm, TUE 1:10pm-2:00pm | 16/25 | 0 | |||
Principles of Cost and Management Accounting (ACC115) | S1 | 3 | South | Fabiana Chedy | TUE 7:01pm-8:30pm, THU 7:01pm-8:30pm | 18/30 | 0 | |||
Introduction to Auditing (ACC217) | A | 3 | Main | Flavia Martial-Clovis | MON 11:10am-12:00pm, WED 10:10am-12:00pm | 28/30 | 0 | |||
Introduction to Auditing (ACC217) | B | 3 | Main | Flavia Martial-Clovis | TUE 6:10pm-8:00pm, FRI 6:10pm-7:00pm | 7/30 | 0 | |||
E-Accounting (ACC219) | A | 3 | Main | Faye Beerom-Henry | TUE 6:10pm-7:00pm, FRI 4:10pm-6:00pm | 17/30 | 0 | |||
Intermediate Financial Accounting I (ACC301) | A | 3 | Main | Faye Beerom-Henry | WED 4:10pm-5:00pm, THU 6:10pm-8:00pm | 1/30 | 0 | |||
Animal Health (AGL201) | A | 3 | Main | Catherine Mccann | TUE 9:10am-10:00am, WED 10:10am-12:00pm | 17/30 | 0 | |||
Fundamentals of Agribusiness Management (AGM201) | A | 3 | Main | Ziana Boulogne-Joseph | MON 11:10am-1:00pm, WED 9:10am-10:00am | 17/30 | 0 | |||
Fundamentals of Soil Science (AGR102) | A | 3 | Main | Julius Polius | WED 9:10am-10:00am, THU 9:10am-12:00pm, FRI 3:10pm-4:00pm | 12/15 | 0 | |||
Workplace Health and Safety in the Agricultural Environment (AGR109) | A | 3 | Main | Dalia Carobere | MON 4:10pm-6:00pm, TUE 12:10pm-3:00pm | 9/10 | 0 | |||
Agricultural Soils and Land Management (AGR110) | A | 3 | Main | Germain Ambrose | WED 4:10pm-6:00pm, THU 1:10pm-4:00pm | 9/30 | 0 | |||
Principles of Animal Production (AGR111) | A | 3 | Main | Allan Oculien | TUE 8:10am-11:00am, FRI 8:10am-10:00am | 11/15 | 0 | |||
Intro to Ecology & Microbiology (AGR112) | A | 3 | Main | Sharmil St Croix | MON 1:10pm-3:00pm, WED 3:10pm-4:00pm | 11/30 | 0 | |||
Climate Smart Crop Production I (AGR114) | A | 4 | Main | Stephen Romain | TUE 8:10am-11:00am, WED 10:10am-12:00pm, THU 8:10am-11:00am | 9/30 | 0 | |||
General Agriculture Practicum I – Commercial Enterprise Project (AGR117) | A | 2 | Main | Ziana Boulogne-Joseph | THU 1:10pm-4:00pm | 10/15 | 0 | |||
Introduction to Agri Tech (AGR203) | A | 3 | Main | Tiffany Surage | TUE 3:10pm-5:00pm, WED 5:10pm-6:00pm | 23/30 | 0 | |||
Crop Protection and Pest Management (AGR206) | A | 3 | Main | Hannah Dupal-Romain | THU 8:10am-11:00am | 14/30 | 0 | |||
Sustainable Agriculture and Resilience (AGR209) | A | 3 | Main | Stephen Romain | MON 8:10am-11:00am, WED 8:10am-10:00am | 8/30 | 0 | |||
Crop Post Harvest (AGR210) | A | 3 | Main | Germain Ambrose | TUE 12:10pm-2:00pm, THU 8:10am-11:00am | 8/30 | 0 | |||
Agricultural Engineering (AGR214) | A | 4 | Main | Germain Ambrose | TUE 10:10am-11:00am, WED 2:10pm-4:00pm, FRI 8:10am-11:00am | 19/30 | 0 | |||
Management for Agriculture (AGR216) | A | 3 | Main | Ziana Boulogne-Joseph | WED 10:10am-12:00pm, FRI 10:10am-1:00pm | 8/30 | 0 | |||
Office Practices & Technology II (AOA116) | A | 3 | Main | Emaline Hunte | WED 10:10am-11:00am, FRI 2:10pm-4:00pm | 18/20 | 0 | |||
Office Practices & Technology II (AOA116) | B | 3 | Main | Emaline Hunte | TUE 11:10am-1:00pm, WED 8:10am-9:00am | 10/18 | 0 | |||
Office Practices & Technology II (AOA116) | S1 | 3 | South | Gale Isaac | TUE 8:30am-10:30am, THU 10:31am-12:00pm | 7/30 | 0 | |||
Accommodations I (AOP101) | A | 3 | Main | Tonya Tobierre | TUE 8:10am-11:00am, WED 8:10am-10:00am, THU 9:10am-11:00am | 21/30 | 0 | |||
Accommodations III (AOP204) | A | 3 | Main | Tonya Tobierre | MON 10:10am-12:00pm, TUE 1:10pm-2:00pm | 11/30 | 0 | |||
The Place of the Arts in the Caribbean Economy (ART101) | A | 3 | Main | Kennedy Samuel | MON 10:10am-12:00pm, THU 10:10am-11:00am | 14/30 | 0 | |||
Principles of Assessment for Secondary Teachers (AST201) | A | 0 | Main | Macrina Joseph-St. Croix | WED 5:10pm-8:00pm | 21/30 | 0 | |||
Auto Body Repair (AUB101) | A | 4 | Main | Kevin President | MON 9:10am-1:00pm MON 2:10pm-4:00pm | 4/25 | 0 | |||
Fundamental of Biology 1: Basic Building Blocks of Life (BIO003) | A | 0 | Main | Merrie Laurencin | MON 5:10pm-7:00pm, WED 5:10pm-6:00pm | 9/30 | 0 | |||
Genetic Variation and Selection I (BIO109) | A | 3 | Main | Jeannine Gaillard | MON 2:10pm-4:00pm, TUE 1:10pm-2:00pm | 44/44 | 0 | |||
Genetic Variation and Selection II (BIO110) | A | 3 | Main | Jeannine Gaillard | FRI 12:10pm-1:00pm | 44/44 | 0 | |||
Human Body II (BIO113) | A | 2 | Main | David Dupre | THU 4:10pm-6:00pm | 5/30 | 0 | |||
Biology II - Organismal Biology (BIO117) | A | 4 | Main | Donaldene Thompson | MON 8:10am-10:00am, THU 8:10am-10:00am | 29/30 | 0 | |||
Biochemistry (BIO119) | A | 4 | Main | Christal Jean | MON 10:10am-12:00pm, THU 1:10pm-3:00pm | 48/55 | 0 | |||
Anatomy & Physiology II (BIO202) | A | 4 | Main | David Dupre | TUE 1:10pm-4:00pm, THU 1:10pm-4:00pm | 28/30 | 0 | |||
Biological Applications (BIO213) | A | 3 | Main | Marie-Louise Felix | WED 10:10am-12:00pm, FRI 2:10pm-3:00pm | 40/40 | 0 | |||
Bioenergetics (BIO214) | A | 3 | Main | Jeannine Gaillard | TUE 10:10am-11:00am | 39/40 | 0 | |||
Genetics and Biotechnology (BIO216) | A | 4 | Main | Jeannine Gaillard | TUE 8:10am-10:00am, FRI 8:10am-10:00am | 21/30 | 0 | |||
Introduction to Microbiology (BIO220) | A | 4 | Main | Christal Jean | MON 8:10am-10:00am, THU 8:10am-10:00am | 58/55 | 0 | |||
Pathophysiology (BIO225) | A | 4 | Main | Owen O Gabriel | MON 3:10pm-5:00pm, TUE 3:10pm-5:00pm | 24/30 | 0 | |||
Biology Practicum (BIO226) | A | 2 | Main | Donaldene Thompson | FRI 1:10pm-3:00pm | 21/30 | 0 | |||
Building Technology II (BLT106) | A | 3 | Main | Stephen Auguste | TUE 10:10am-12:00pm, THU 4:10pm-5:00pm | 28/30 | 0 | |||
Building Technology II (BLT106) | B | 3 | Main | O'brien Richards | MON 10:10am-12:00pm, THU 10:10am-11:00am | 9/30 | 0 | |||
Civil Technology (BLT107) | A | 2 | Main | Mae St Clair | FRI 9:10am-11:00am | 17/30 | 0 | |||
Building Services (BLT109) | A | 3 | Main | Damian Combie | WED 2:10pm-4:00pm, THU 9:10am-10:00am | 14/30 | 0 | |||
Structural Component Design (BLT209) | A | 2 | Main | Damian Combie | MON 10:10am-12:00pm, WED 10:10am-12:00pm | 1/30 | 0 | |||
Theory of Structures (BSC210) | A | 3 | Main | Damian Combie | TUE 8:10am-10:00am, THU 11:10am-1:00pm | 7/30 | 0 | |||
Construction Surveying (BSC212) | A | 4 | Main | Damian Combie | MON 1:10pm-3:00pm, TUE 12:10pm-4:00pm | 26/30 | 0 | |||
Structural Theory & Practice (BSC213) | A | 3 | Main | Mae St Clair | MON 10:10am-12:00pm, TUE 8:10am-11:00am | 17/30 | 0 | |||
Small Business Operations (BUS103) | A | 2 | Main | Jacqueline Charlemagne | TUE 2:10pm-4:00pm | 4/30 | 0 | |||
Introduction to Marketing (BUS108) | A | 3 | Main | Utilda Joseph | MON 8:10am-10:00am, WED 8:10am-9:00am | 20/20 | 0 | |||
Introduction to Marketing (BUS108) | B | 3 | Main | Loraine Ollivierre | MON 10:10am-12:00pm, WED 9:10am-10:00am | 29/30 | 0 | |||
Introduction to Marketing (BUS108) | C | 3 | Main | Utilda Joseph | MON 11:10am-1:00pm, WED 9:10am-10:00am | 22/30 | 0 | |||
Introduction to Marketing (BUS108) | D | 3 | Main | Loraine Ollivierre | TUE 9:10am-11:00am, THU 9:10am-10:00am | 29/30 | 0 | |||
Introduction to Marketing (BUS108) | E | 3 | Main | Sancha Meliat | WED 4:10pm-6:00pm, THU 2:10pm-3:00pm | 8/30 | 0 | |||
Introduction to Marketing (BUS108) | F | 3 | Main | Loraine Ollivierre | WED 8:10am-9:00am, THU 2:10pm-4:00pm | 22/30 | 0 | |||
Introduction to Marketing (BUS108) | S1 | 3 | South | Miland Popo-Francis | MON 10:31am-12:00pm, TUE 8:30am-10:30am | 6/30 | 0 | |||
E-Commerce (BUS109) | A | 3 | Main | Stanza Deligny | TUE 6:10pm-8:00pm, FRI 3:10pm-4:00pm | 34/40 | 0 | |||
Introduction to Creative Industries (BUS110) | A | 3 | Main | Kentillia Esma Rita Louis | TUE 12:10pm-2:00pm, THU 12:10pm-1:00pm | 11/30 | 0 | |||
Business Studies in the Caribbean Context (BUS201) | A | 0 | Main | Maria Lashley | WED 6:10pm-9:00pm | 10/30 | 0 | |||
Business Studies in the Caribbean Context (BUS201) | B | 0 | Main | Tba | FRI 5:10pm-8:00pm | 1/30 | 0 | |||
Principles of Business Instruction II (BUS205) | A | 0 | Main | Maria Lashley | TUE 5:10pm-8:00pm | 10/30 | 0 | |||
Tourism & Hospitality Marketing (BUS208) | A | 3 | Main | Utilda Joseph | TUE 12:10pm-2:00pm, WED 10:10am-12:00pm, THU 11:10am-12:00pm | 10/30 | 0 | |||
Tourism & Hospitality Marketing (BUS208) | B | 3 | Main | Jacqueline Charlemagne | TUE 10:10am-12:00pm, WED 10:10am-12:00pm, FRI 8:10am-10:00am | 13/30 | 0 | |||
Sustainable Business and Innovation: Processes and Practices (BUS209) | A | 3 | Main | Dorita Felix | MON 8:10am-10:00am, WED 3:10pm-4:00pm | 24/30 | 0 | |||
Sustainable Business and Innovation: Processes and Practices (BUS209) | B | 3 | Main | Anthony Alcindor | TUE 11:10am-1:00pm, THU 12:10pm-1:00pm | 30/30 | 0 | |||
Sustainable Business and Innovation: Processes and Practices (BUS209) | C | 3 | Main | Jacqueline Charlemagne | MON 11:10am-1:00pm, THU 11:10am-12:00pm | 9/30 | 0 | |||
Sustainable Business and Innovation: Processes and Practices (BUS209) | D | 3 | Main | Anthony Alcindor | MON 9:10am-11:00am, FRI 9:10am-10:00am | 11/30 | 0 | |||
Sustainable Business and Innovation: Processes and Practices (BUS209) | E | 3 | Main | Emaline Hunte | TUE 9:10am-11:00am, WED 2:10pm-3:00pm | 19/30 | 0 | |||
Sustainable Business and Innovation: Processes and Practices (BUS209) | F | 3 | Main | Jacqueline Charlemagne | MON 6:10pm-7:00pm, FRI 12:10pm-2:00pm | 27/30 | 0 | |||
Business Skills - Practicum I (BUS210) | A | 1 | Main | Anthony Alcindor | MON 11:10am-1:00pm, WED 9:10am-10:00am | 12/20 | 0 | |||
Business Skills - Practicum I (BUS210) | B | 1 | Main | Shima Herelle | TUE 1:10pm-3:00pm, THU 10:10am-11:00am | 29/30 | 0 | |||
Business Skills - Practicum I (BUS210) | C | 1 | Main | Emaline Hunte | MON 8:10am-10:00am, WED 9:10am-10:00am | 24/30 | 0 | |||
Business Skills - Practicum I (BUS210) | D | 1 | Main | Marie Louise Catty | MON 2:10pm-3:00pm, THU 1:10pm-3:00pm | 31/30 | 0 | |||
Business Skills - Practicum I (BUS210) | E | 1 | Main | Epiphana Lewis | TUE 8:10am-10:00am, THU 8:10am-9:00am | 12/20 | 0 | |||
Business Skills - Practicum I (BUS210) | F | 1 | Main | Shima Herelle | THU 12:10pm-2:00pm, FRI 10:10am-11:00am | 14/30 | 0 | |||
Business Skills - Practicum I (BUS210) | G | 1 | Main | Shima Herelle | MON 4:10pm-6:00pm, WED 2:10pm-3:00pm | 21/30 | 0 | |||
Business Skills - Practicum I (BUS210) | S1 | 1 | South | Gale Isaac | MON 4:10pm-6:00pm, WED 2:10pm-3:00pm | 6/20 | 0 | |||
Introduction to Digital Business and Economy (BUS221) | A | 3 | Main | Denise Persad | MON 1:10pm-3:00pm, FRI 6:10pm-7:00pm | 42/40 | 0 | |||
Business Practicum III (BUS302) | A | 3 | Main | Jacqueline Charlemagne | MON 4:10pm-6:00pm, THU 2:10pm-3:00pm | 4/30 | 0 | |||
Business Capstone – Strategic Management (BUS403) | A | 3 | Main | Ernest Ottley | TUE 4:10pm-6:00pm, THU 4:10pm-5:00pm | 5/30 | 0 | |||
Investigating Issues in the Caribbean & Action Research (CAR202) | A | 4 | Main | Honor Jacobs | MON 10:10am-12:00pm, FRI 10:10am-12:00pm | 36/36 | 0 | |||
Investigating Issues in the Caribbean & Action Research (CAR202) | B | 4 | Main | Tasha Saiwak-William | MON 10:10am-12:00pm, FRI 10:10am-12:00pm | 30/30 | 0 | |||
Baking Technology I (CAS101) | A | 2 | Main | Caroline Munn | TBD | 10/30 | 0 | |||
Culinary Operations I (CAS203) | A | 2.5 | Main | Curan John | TBD | 10/30 | 0 | |||
International Cuisine (CAS205) | A | 2.5 | Main | William Munn | TBD | 10/30 | 0 | |||
Wines & Spirits (CAS207) | A | 3 | Main | Ellon Thomas | TBD | 11/30 | 0 | |||
À la Carte & Table d'hôte (CAS208) | A | 2.5 | Main | William Munn | TBD | 12/30 | 0 | |||
Caribbean Cuisine (CAS209) | A | 2.5 | Main | William Munn | TBD | 12/30 | 0 | |||
Fundamentals in Chemistry I (CHM002) | A | 0 | Main | Tba | TUE 10:10am-12:00pm, FRI 10:10am-11:00am | 20/30 | 0 | |||
Fundamentals in Chemistry I (CHM002) | B | 0 | Main | Louanna Johnny | MON 5:10pm-7:00pm, WED 5:10pm-6:00pm | 13/30 | 0 | |||
Fundamentals in Chemistry II (CHM003) | A | 0 | Main | Khalidd Vidal | MON 3:10pm-5:00pm, FRI 11:10am-12:00pm | 33/30 | 0 | |||
Fundamentals in Chemistry II (CHM003) | B | 0 | Main | Celeste Regis | MON 5:10pm-7:00pm, WED 5:10pm-6:00pm | 14/30 | 0 | |||
Fundamentals in Chemistry III (CHM004) | A | 0 | Main | Leanne Winter | MON 5:10pm-7:00pm, THU 5:10pm-6:00pm | 12/30 | 0 | |||
Physical Chemistry II (CHM109) | A | 3 | Main | Alberta William-Henry | MON 8:10am-10:00am, WED 10:10am-11:00am | 43/43 | 0 | |||
Physical Chemistry II (CHM109) | B | 3 | Main | Khalidd Vidal | MON 8:10am-10:00am, TUE 1:10pm-2:00pm | 14/20 | 0 | |||
Physical Chemistry II Practical (CHM110) | A | 3 | Main | Alberta William-Henry | WED 8:10am-9:00am | 34/42 | 0 | |||
Physical Chemistry II Practical (CHM110) | B | 3 | Main | Khalidd Vidal | WED 8:10am-9:00am | 22/21 | 0 | |||
General Chemistry I (CHM112) | A | 4 | Main | Khalidd Vidal | MON 1:10pm-3:00pm, FRI 8:10am-10:00am | 14/30 | 0 | |||
General Chemistry II (CHM113) | A | 4 | Main | Alberta William-Henry | MON 10:10am-12:00pm, WED 2:10pm-4:00pm | 35/30 | 0 | |||
Industrial & Environmental Chemistry (CHM213) | A | 3 | Main | Namitha Purayil | MON 8:10am-10:00am, WED 8:10am-9:00am | 38/37 | 0 | |||
Analytical Chemistry (CHM214) | A | 3 | Main | Namitha Purayil | WED 9:10am-10:00am | 38/37 | 0 | |||
Organic Chemistry II (CHM217) | A | 4 | Main | Leralyn Hunte-Marty | TUE 11:10am-1:00pm, THU 12:10pm-2:00pm | 19/30 | 0 | |||
Green and Sustainable Chemistry (CHM218) | A | 4 | Main | Shirniah Emmanuel | MON 4:10pm-6:00pm, WED 4:10pm-5:00pm | 0/30 | 0 | |||
Chemistry Practicum (CHM220) | A | 2 | Main | Leralyn Hunte-Marty | FRI 1:10pm-3:00pm | 1/30 | 0 | |||
Caribbean Issues and Perspective (CIP201) | A | 3 | Main | Julietta Mc Farlane | FRI 5:10pm-8:00pm | 31/30 | 0 | |||
Computer Applications (CIT101) | A | 3 | Main | Itasha Leon | TUE 3:10pm-4:00pm, THU 1:10pm-3:00pm | 29/30 | 0 | |||
Computer Applications (CIT101) | B | 3 | Main | Sherwin Hakim Leon | MON 10:10am-12:00pm, WED 9:10am-10:00am | 30/30 | 0 | |||
Computer Applications (CIT101) | C | 3 | Main | Sherwin Hakim Leon | TUE 9:10am-11:00am, THU 9:10am-10:00am | 31/30 | 0 | |||
Computer Applications (CIT101) | D | 3 | Main | Sherwin Hakim Leon | MON 12:10pm-2:00pm, WED 10:10am-11:00am | 29/30 | 0 | |||
Computer Applications (CIT101) | E | 3 | Main | Sherwin Hakim Leon | THU 10:10am-11:00am, FRI 9:10am-11:00am | 29/30 | 0 | |||
Computer Applications (CIT101) | F | 3 | Main | Sherwin Hakim Leon | WED 3:10pm-4:00pm, THU 3:10pm-5:00pm | 14/30 | 0 | |||
Computer Applications (CIT101) | G | 3 | Main | Cathy Augier-Gill | MON 5:10pm-7:00pm, FRI 2:10pm-3:00pm | 30/30 | 0 | |||
Computer Applications (CIT101) | S1 | 3 | South | Caron Serieux | TUE 10:31am-12:00pm, THU 8:30am-10:30am | 13/30 | 0 | |||
Programme Methodology (CIT102) | A | 3 | Main | Kem Emmanuel | TUE 1:10pm-3:00pm, THU 12:10pm-1:00pm | 31/30 | 0 | |||
Programme Methodology (CIT102) | B | 3 | Main | Kem Emmanuel | WED 3:10pm-4:00pm, THU 1:10pm-3:00pm | 16/30 | 0 | |||
Visual Programming (CIT201) | A | 3 | Main | Kem Emmanuel | MON 12:10pm-2:00pm, WED 2:10pm-3:00pm | 11/30 | 0 | |||
Intermediate Spreadsheet (CIT203) | A | 3 | Main | Cathy Augier-Gill | TUE 5:10pm-7:00pm, FRI 6:10pm-7:00pm | 15/30 | 0 | |||
Intermediate Spreadsheet (CIT203) | S1 | 3 | South | Caron Serieux | MON 10:31am-12:00pm, WED 10:31am-12:00pm | 3/30 | 0 | |||
Presentation Graphics (CIT206) | A | 3 | Main | Sancha Meliat | MON 2:10pm-4:00pm, WED 11:10am-12:00pm | 18/30 | 0 | |||
Presentation Graphics (CIT206) | S1 | 3 | South | Gale Isaac | MON 1:00pm-2:30pm, THU 1:00pm-2:30pm | 8/30 | 0 | |||
Intermediate Database (CIT207) | S1 | 3 | South | Caron Serieux | WED 1:00pm-2:30pm, FRI 8:30am-10:30am | 2/30 | 0 | |||
Human Computer Interaction (CIT208) | A | 3 | Main | Annie Sealy-Emmanuel | THU 12:10pm-2:00pm, FRI 8:10am-9:00am | 32/35 | 0 | |||
Database Management (CIT215) | A | 3 | Main | Kem Emmanuel | MON 8:10am-10:00am, WED 8:10am-9:00am | 26/30 | 0 | |||
Database Management (CIT215) | B | 3 | Main | Kem Emmanuel | TUE 8:10am-10:00am, THU 8:10am-9:00am | 6/30 | 0 | |||
Object Oriented Programming (CIT217) | A | 3 | Main | Kem Emmanuel | MON 3:10pm-4:00pm, WED 10:10am-12:00pm | 28/30 | 0 | |||
Object Oriented Programming (CIT217) | B | 3 | Main | Daniel Jn Baptiste | THU 9:10am-10:00am, FRI 9:10am-10:00am | 5/30 | 0 | |||
Internet Applications (CIT224) | A | 3 | Main | Annie Sealy-Emmanuel | MON 3:10pm-4:00pm, TUE 10:10am-12:00pm | 9/25 | 0 | |||
Systems Application (CMP103) | A | 3 | Main | Daniel Jn Baptiste | MON 1:10pm-3:00pm, WED 2:10pm-3:00pm | 13/20 | 0 | |||
Systems Application (CMP103) | B | 3 | Main | Daniel Jn Baptiste | TUE 8:10am-10:00am, THU 8:10am-9:00am | 15/20 | 0 | |||
Systems Application (CMP103) | C | 3 | Main | Daniel Jn Baptiste | THU 10:10am-12:00pm, FRI 11:10am-12:00pm | 15/20 | 0 | |||
Computer Networking (CMP204) | A | 3 | Main | Annie Sealy-Emmanuel | MON 10:10am-12:00pm, WED 3:10pm-4:00pm | 5/25 | 0 | |||
Information Systems (CMP205) | A | 3 | Main | Daniel Jn Baptiste | TUE 10:10am-12:00pm, WED 11:10am-12:00pm | 8/30 | 0 | |||
Computer Maintenance Practice II (CMP207) | A | 3 | Main | Annie Sealy-Emmanuel | FRI 12:10pm-3:00pm | 4/25 | 0 | |||
Technical Project (CMP208) | A | 4 | Main | Annie Sealy-Emmanuel | TUE 1:10pm-4:00pm | 42/45 | 0 | |||
Community Experience (COE722) | A | 2 | Main | Francillia Joseph | TBD | 2/30 | 0 | |||
Fundamentals of Reading & Writing (COM002) | A | 0 | Main | Honor Jacobs | WED 9:10am-10:00am, THU 10:10am-12:00pm | 9/30 | 0 | |||
English for Communication II (COM101) | A | 0 | Main | Elizabeth Biscette | FRI 5:10pm-8:00pm | 15/30 | 0 | |||
English for Communication II (COM101) | B | 0 | Main | Elizabeth Biscette | MON 5:10pm-8:00pm | 6/30 | 0 | |||
Technical Communication Fundamental (COM105) | A | 2 | Main | Alexandra Serieux-Prospere | WED 2:10pm-4:00pm | 5/30 | 0 | |||
Technical Communication Apps. (COM106) | A | 2 | Main | Ana-Elisa Cadasse | TUE 12:10pm-2:00pm | 20/30 | 0 | |||
Scientific and Technical Writing (COM108) | A | 3 | Main | Alexandra Serieux-Prospere | TUE 8:10am-10:00am, WED 10:10am-11:00am | 5/30 | 0 | |||
Communication Studies II (COM114) | A | 4 | Main | Zenith John | MON 12:10pm-2:00pm, TUE 10:10am-12:00pm | 39/38 | 0 | |||
Communication Studies II (COM114) | B | 4 | To Be Determined | Alexandra Serieux-Prospere | TUE 10:10am-12:00pm, THU 11:10am-1:00pm | 40/40 | 0 | |||
Critical Reading and Writing I (COM115) | A | 4 | Main | Naquita Fevrier | TUE 1:10pm-3:00pm, FRI 11:10am-1:00pm | 35/35 | 0 | |||
Critical Reading and Writing I (COM115) | B | 4 | Main | Naquita Fevrier | WED 10:10am-12:00pm, THU 10:10am-12:00pm | 37/36 | 0 | |||
Critical Reading and Writing I (COM115) | C | 4 | Main | Naquita Fevrier | MON 1:10pm-3:00pm, FRI 9:10am-11:00am | 33/30 | 0 | |||
Critical Reading and Writing I (COM115) | D | 4 | Main | Kennedy Samuel | MON 2:10pm-4:00pm, FRI 12:10pm-2:00pm | 30/30 | 0 | |||
Critical Reading and Writing I (COM115) | E | 4 | Main | Kennedy Samuel | WED 10:10am-12:00pm, THU 2:10pm-4:00pm | 35/34 | 0 | |||
Critical Reading and Writing I (COM115) | F | 4 | Main | Ana-Elisa Cadasse | MON 2:10pm-4:00pm, FRI 3:10pm-5:00pm | 38/35 | 0 | |||
Speech, Self and Society (COM116) | A | 3 | Main | Ana-Elisa Cadasse | MON 10:10am-12:00pm, WED 8:10am-9:00am | 39/30 | 0 | |||
Speech, Self and Society (COM116) | B | 3 | Main | Angelina Polius | WED 8:10am-9:00am, FRI 10:10am-12:00pm | 31/30 | 0 | |||
Speech, Self and Society (COM116) | C | 3 | Main | Honor Jacobs | MON 8:10am-10:00am, WED 8:10am-9:00am | 31/30 | 0 | |||
Speech, Self and Society (COM116) | D | 3 | Main | Naquita Fevrier | MON 8:10am-10:00am, WED 8:10am-10:00am | 31/30 | 0 | |||
Speech, Self and Society (COM116) | E | 3 | Main | Ana-Elisa Cadasse | MON 8:10am-10:00am, WED 9:10am-10:00am | 32/30 | 0 | |||
Speech, Self and Society (COM116) | F | 3 | Main | Honor Jacobs | TUE 8:10am-10:00am, THU 9:10am-10:00am | 31/30 | 0 | |||
Speech, Self and Society (COM116) | G | 3 | Main | Angelina Polius | MON 10:10am-12:00pm, WED 5:10pm-6:00pm | 32/30 | 0 | |||
Speech, Self and Society (COM116) | H | 3 | Main | Zenith John | MON 10:10am-12:00pm, WED 5:10pm-6:00pm | 30/30 | 0 | |||
Speech, Self and Society (COM116) | I | 3 | Main | Zenith John | TUE 1:10pm-3:00pm, FRI 1:10pm-2:00pm | 43/30 | 0 | |||
Speech, Self and Society (COM116) | J | 3 | Main | Angelina Polius | TUE 5:10pm-8:00pm | 36/34 | 0 | |||
Speech, Self and Society (COM116) | K | 3 | Main | Tba | MON 1:10pm-2:00pm, THU 12:10pm-2:00pm | 32/30 | 0 | |||
Speech, Self and Society (COM116) | L | 3 | Main | Ana-Elisa Cadasse | WED 3:10pm-4:00pm, THU 2:10pm-4:00pm | 28/30 | 0 | |||
Speech, Self and Society (COM116) | M | 3 | Main | Angelina Polius | WED 9:10am-10:00am, FRI 12:10pm-2:00pm | 34/30 | 0 | |||
Speech, Self and Society (COM116) | N | 3 | Main | Angelina Polius | MON 8:10am-10:00am, WED 2:10pm-3:00pm | 24/30 | 0 | |||
Business Communication (COM207) | A | 3 | Main | Sancha Meliat | TUE 4:10pm-6:00pm, THU 4:10pm-5:00pm | 31/30 | 0 | |||
Managing Creative Businesses (CRE103) | A | 3 | Main | Dorita Felix | THU 5:10pm-7:10pm, SAT 10:10am-11:00am | 0/30 | 0 | |||
Creative Industries and Digital Media (CRE203) | A | 3 | Main | Rankin Morgan | MON 6:10pm-8:00pm, SAT 11:10am-12:00pm | 0/30 | 0 | |||
Criminal Investigations (CRM101) | S1 | 3 | South | Leonard Johnny | TUE 4:01pm-5:30pm, THU 4:01pm-5:30pm | 16/30 | 0 | |||
Foundation of Criminal Justice (CRM103) | S1 | 3 | South | Leonard Johnny | TUE 7:01pm-8:30pm, THU 7:01pm-8:30pm | 15/30 | 0 | |||
Introduction to Corrections (CRM104) | S1 | 3 | South | Leonard Johnny | MON 5:31pm-7:00pm, WED 5:31pm-7:00pm | 9/30 | 0 | |||
Introduction to Criminology (CRM204) | S1 | 3 | South | Hugh Maitre | MON 7:01pm-8:30pm, FRI 7:01pm-8:30pm | 14/30 | 0 | |||
Police Organization & Management (CRM205) | S1 | 3 | South | Leonard Johnny | MON 4:01pm-5:30pm, WED 4:01pm-5:30pm | 16/30 | 0 | |||
Fundamentals of Digital Graphic Design (DIG106) | A | 3 | Main | Ted Sandiford | MON 5:10pm-8:00pm | 24/30 | 0 | |||
You and the Digital World (DIG107) | A | 3 | Main | Clendon Biscette | MON 8:10am-10:00am, WED 10:10am-11:00am | 24/30 | 0 | |||
You and the Digital World (DIG107) | B | 3 | Main | Clendon Biscette | TUE 8:10am-10:00am, THU 8:10am-9:00am | 23/30 | 0 | |||
You and the Digital World (DIG107) | C | 3 | Main | Cathy Augier-Gill | THU 5:10pm-7:00pm, FRI 12:10pm-1:00pm | 8/30 | 0 | |||
Audio Visual Production Techniques and Strategies (DIG108) | A | 4 | Main | Ted Sandiford | WED 3:10pm-4:00pm, FRI 10:10am-12:00pm | 9/30 | 0 | |||
Audio Visual Production Techniques and Strategies (DIG108) | B | 4 | Main | Ted Sandiford | TUE 5:10pm-7:00pm, THU 5:10pm-6:00pm | 9/30 | 0 | |||
2D Animation I - Key Concepts, Layouts and Design (DIG109) | A | 3 | Main | Ted Sandiford | MON 10:10am-12:00pm, WED 11:10am-12:00pm | 13/30 | 0 | |||
Writing for Popular Culture and Advertising (DIG202) | A | 3 | Main | Jeremy George | WED 5:10pm-7:00pm, FRI 5:10pm-6:00pm | 22/30 | 0 | |||
Digital Marketing (DIG209) | A | 3 | Main | Ted Sandiford | WED 8:10am-10:00am, THU 1:10pm-2:00pm | 10/30 | 0 | |||
Web Development II – Server-Side Scripting (DIG212) | A | 4 | Main | Clendon Biscette | MON 10:10am-12:00pm, WED 9:10am-10:00am | 20/30 | 0 | |||
Web Development II – Server-Side Scripting (DIG212) | B | 4 | Main | Clendon Biscette | TUE 10:10am-12:00pm, THU 11:10am-12:00pm | 10/30 | 0 | |||
Social Media and Web Applications (DIG215) | A | 3 | Main | Nicholas Louis | MON 5:10pm-8:00pm | 30/30 | 0 | |||
Social Media and Web Applications (DIG215) | B | 3 | Main | Nicholas Louis | TUE 4:10pm-6:00pm, THU 4:10pm-5:00pm | 31/30 | 0 | |||
Social Media and Web Applications (DIG215) | C | 3 | Main | Cathy Augier-Gill | WED 5:10pm-7:00pm, FRI 4:10pm-5:00pm | 26/30 | 0 | |||
3D Animation (DIG216) | A | 3 | Main | Ted Sandiford | TUE 10:10am-12:00pm, THU 12:00pm-1:00pm | 9/30 | 0 | |||
Digital Media Practicum II (DIG222) | A | 3 | Main | Ted Sandiford | MON 12:10pm-1:00pm, TUE 1:10pm-3:00pm | 11/30 | 0 | |||
Engineering Drawing II (DRW106) | A | 3 | Main | Arnaldo Carrazana | MON 11:10am-2:00pm, THU 3:10pm-4:00pm | 8/25 | 0 | |||
Graphic Communications II (DRW108) | A | 3 | Main | Nathan Hyacinth | TUE 2:10pm-5:00pm, THU 12:10pm-3:00pm | 9/25 | 0 | |||
Graphic Communications II (DRW108) | B | 3 | Main | Crescentiana Charles | TUE 2:10pm-5:00pm, THU 12:10pm-3:00pm | 11/25 | 0 | |||
Graphic Communications II (DRW108) | C | 3 | Main | Kayreen Cenac-Hippolyte | MON 11:10am-2:00pm, THU 8:10am-11:00am | 10/25 | 0 | |||
Blue Print Reading (DRW119) | A | 3 | Main | Kevin President | TUE 11:10am-12:00pm | 24/25 | 0 | |||
Engineering Graphics II (DRW123) | A | 3 | Main | Kayreen Cenac-Hippolyte | TUE 11:10am-2:00pm, FRI 1:10pm-4:00pm | 13/30 | 0 | |||
Architectural Detailing & CAD II (DRW213) | A | 3 | Main | Nathan Hyacinth | WED 9:10am-12:00pm, FRI 9:10am-12:00pm | 9/25 | 0 | |||
Architectural Detailing & CAD II (DRW213) | B | 3 | Main | Crescentiana Charles | WED 9:10am-12:00pm, FRI 9:10am-12:00pm | 12/30 | 0 | |||
Introduction to Economics (ECO112) | A | 3 | Main | Elra Ermay-Glasgow | MON 12:10pm-2:00pm, THU 12:10pm-1:00pm | 13/30 | 0 | |||
Introduction to Microeconomics (ECO113) | A | 3 | Main | Pamela Roberts | TUE 3:10pm-5:00pm, WED 9:10am-10:00am | 22/30 | 0 | |||
Introduction to Microeconomics (ECO113) | B | 3 | Main | Elra Ermay-Glasgow | TUE 11:10am-12:00pm, THU 10:10am-12:00pm | 29/30 | 0 | |||
Introduction to Microeconomics (ECO113) | C | 3 | Main | Denise Persad | TUE 11:10am-12:00pm, THU 2:10pm-4:00pm | 26/30 | 0 | |||
Introduction to Microeconomics (ECO113) | D | 3 | Main | Denise Persad | TUE 4:10pm-5:00pm, THU 5:10pm-7:00pm | 21/30 | 0 | |||
Introduction to Microeconomics (ECO113) | E | 3 | Main | Elra Ermay-Glasgow | MON 9:10am-11:00am, FRI 12:10pm-1:00pm | 24/30 | 0 | |||
The Caribbean Economy (ECO114) | A | 3 | Main | Denise Persad | TUE 1:10pm-2:00pm, WED 9:10am-11:00am | 19/30 | 0 | |||
Introduction to Macroeconomics (ECO115) | A | 3 | Main | Elra Ermay-Glasgow | THU 6:10pm-7:00pm, FRI 4:10pm-6:00pm | 19/30 | 0 | |||
Global Economics (ECO218) | A | 3 | Main | Denise Persad | WED 11:10am-12:00pm, THU 11:10am-1:00pm | 21/30 | 0 | |||
Economics Practicum (ECO220) | A | 3 | Main | Elra Ermay-Glasgow | TUE 12:10pm-2:00pm, FRI 10:10am-11:00am | 5/30 | 0 | |||
Extended Classroom Practicum (ECP201) | A | 0 | Main | Rita Dyer | MON 5:10pm-8:00pm | 15/30 | 0 | |||
Introduction to Curriculum Theory, Planning and Practice (EDIP6000) | A | 0 | Main | Macrina Joseph-St. Croix | THU 8:10am-11:00am | 8/10 | 0 | |||
Teaching Practicum Portfolio/Action Research (EDIP6090) | A | 0 | Main | Stacia Ali | THU 5:10pm-8:00pm | 8/30 | 0 | |||
Sustainable Development: Climate Change Culture and Innovation (EDU145) | A | 3 | Main | Julietta Mc Farlane | THU 5:10pm-8:00pm | 21/30 | 0 | |||
Sustainable Development: Climate Change Culture and Innovation (EDU145) | B | 3 | Main | Julietta Mc Farlane | WED 5:10pm-8:00pm | 8/30 | 0 | |||
The Nature and Purpose of Mathematics and Science (EDU146) | A | 3 | Main | Dwight Ollivierre | TUE 5:10pm-8:00pm | 33/33 | 0 | |||
Educational Psychology (EDU147) | A | 3 | Main | Fedeora Daniel | WED 5:10pm-8:00pm | 33/33 | 0 | |||
Planning and Instruction at the Primary Level (EDU203) | A | 3 | Main | Dwight Ollivierre | WED 5:10pm-8:00pm | 31/30 | 0 | |||
Teaching Practicum I (EDU221) | A | 3 | Main | Eyan St Helen | MON 5:10pm-8:00pm | 31/30 | 0 | |||
Language Acquisition (EDU301) | A | 3 | Main | Eyan St Helen | THU 5:10pm-8:00pm | 6/30 | 0 | |||
Teaching Geometry & Measurement (EDU313) | A | 3 | Main | Sherine St Omer | THU 5:10pm-8:00pm | 3/30 | 0 | |||
Development in Social Studies Education (EDU314) | A | 3 | Main | Michelle Charlery | THU 5:10pm-8:00pm | 15/30 | 0 | |||
Teaching Practicum II (EDU322) | A | 3 | Main | Fedeora Daniel | FRI 5:10pm-8:00pm | 24/30 | 0 | |||
Primary Science Teaching K-6 (EDU323) | A | 4 | Main | Dwight Ollivierre | THU 5:10pm-8:00pm | 10/30 | 0 | |||
Teaching Practicum III (EDU403) | A | 6 | Main | Nitha Mauricette- Philip | THU 5:10pm-8:00pm | 34/30 | 0 | |||
The Research Project (EDU404) | A | 3 | Main | Stacia Ali | TUE 5:10pm-8:00pm | 34/30 | 0 | |||
Refrigeration Theory & Practice (EGP108) | A | 3 | Main | Percival Beausoleil | MON 9:10am-12:00pm | 11/25 | 0 | |||
Mechanical Craft II (EGP129) | A | 2 | Main | Arnaldo Carrazana | WED 10:10am-12:00pm WED 10:10am-12:00pm, FRI 11:10am-1:00pm FRI 11:10am-1:00pm | 21/25 | 0 | |||
Basic Refrigeration (EGP130) | A | 2 | Main | Percival Beausoleil | MON 1:10pm-3:00pm | 14/25 | 0 | |||
Workshop Theory & Practice (EGP218) | A | 3 | Main | Arnaldo Carrazana | TUE 10:10am-12:00pm TUE 10:10am-12:00pm TUE 10:10am-12:00pm TUE 2:10pm-4:00pm TUE 2:10pm-4:00pm TUE 2:10pm-4:00pm, WED 8:10am-10:00am WED 8:10am-10:00am WED 8:10am-10:00am | 14/30 | 0 | |||
Applied Heat (EGP219) | A | 3 | Main | Irvin Lambert | TUE 8:10am-9:00am, FRI 2:10pm-4:00pm | 12/30 | 0 | |||
Applied Mechanics II (EGT110) | A | 3 | Main | Irvin Lambert | TUE 1:10pm-2:00pm, FRI 9:10am-11:00am | 12/30 | 0 | |||
Electronics I (ELE103) | A | 3 | Main | Lindsley Philbert | MON 1:10pm-3:00pm, THU 11:10am-12:00pm | 9/30 | 0 | |||
Electrical Practical II (ELE108) | A | 1 | Main | Yoany Guerra Contino | TUE 9:10am-12:00pm | 10/30 | 0 | |||
Electricity (ELE112) | A | 3 | Main | Arnaldo Sanchez Rojo | TUE 11:10am-1:00pm, FRI 9:10am-10:00am | 5/30 | 0 | |||
Installations Practice II (ELE120) | A | 2 | Main | Arnaldo Sanchez Rojo | THU 11:10am-3:00pm | 10/25 | 0 | |||
Principles & Technology II (ELE122) | A | 4 | Main | Arnaldo Sanchez Rojo | TUE 8:10am-10:00am, THU 8:10am-10:00am | 8/30 | 0 | |||
Installations Practice IV (ELE126) | A | 3 | Main | Lindsley Philbert | FRI 9:10am-12:00pm FRI 1:10pm-4:00pm | 12/25 | 0 | |||
Principles & Technology IV (ELE128) | A | 4 | Main | Kendall Numa | TUE 9:10am-11:00am, WED 10:10am-12:00pm | 7/30 | 0 | |||
IEE Wiring Regulations (ELE131) | A | 2 | Main | Lindsley Philbert | WED 8:10am-10:00am | 12/30 | 0 | |||
Basic Digital Electronics I (ELE133) | A | 2 | Main | Kendall Numa | WED 2:10pm-4:00pm | 21/30 | 0 | |||
Telecommunications Principles I (ELE204) | A | 3 | Main | Lindsley Philbert | WED 10:10am-12:00pm, THU 9:10am-10:00am | 8/10 | 0 | |||
Electrical Practical – IV (ELE205) | A | 1 | Main | Yoany Guerra Contino | THU 12:10pm-3:00pm | 6/30 | 0 | |||
Digital Principles & Design I (ELE211) | A | 3 | Main | Kendall Numa | TUE 1:10pm-3:00pm, THU 12:10pm-1:00pm | 7/30 | 0 | |||
Electronics III (ELE214) | A | 3 | Main | Kendall Numa | MON 1:10pm-3:00pm, WED 9:10am-10:00am | 8/30 | 0 | |||
Electrical Installation - Level 1 (ELE215) | S1 | 0 | South | Loretta Actie | MON 5:00pm-7:00pm, WED 5:00pm-7:00pm | 15/30 | 0 | |||
Electrical Installation - Level 1 (ELE215) | S2 | 0 | South | Loretta Actie | MON 5:00pm-7:00pm, WED 5:00pm-7:00pm | 0/30 | 0 | |||
Electrical Installation - Level 2 (ELE216) | S1 | 0 | South | Loretta Actie | TUE 5:00pm-7:00pm, THU 5:00pm-7:00pm | 13/30 | 0 | |||
Electrical Installation - Level 3 (ELE217) | S1 | 0 | South | Loretta Actie | TUE 5:00pm-7:00pm, THU 5:00pm-7:00pm | 1/30 | 0 | |||
Programming Logic Controls (ELE218) | A | 3 | Main | Yoany Guerra Contino | MON 9:10am-12:00pm | 7/30 | 0 | |||
Electrical Engineering Practicum (ELE219) | A | 4 | Main | Yoany Guerra Contino | TUE 1:10pm-4:00pm | 7/30 | 0 | |||
Elec & Electronics Principles (ELT109) | A | 3 | Main | Narpaul Heeralall | THU 12:10pm-1:00pm, FRI 10:10am-12:00pm | 15/30 | 0 | |||
Electrical Principles II (ELT211) | A | 3 | Main | Arnaldo Sanchez Rojo | MON 10:10am-12:00pm, WED 10:10am-11:00am | 10/30 | 0 | |||
Applied Electricity (ELT213) | A | 3 | Main | Narpaul Heeralall | MON 2:10pm-4:00pm, WED 11:10am-12:00pm | 15/30 | 0 | |||
Introduction to Prose Fiction II (ENG111) | A | 3 | Main | Justina Severin | MON 2:10pm-4:00pm, THU 1:10pm-2:00pm | 8/30 | 0 | |||
Introduction to Drama (ENG112) | A | 3 | Main | Justina Severin | MON 1:10pm-2:00pm, FRI 10:10am-12:00pm | 8/30 | 0 | |||
Drama, Style, Stage and Structure (ENG115) | A | 3 | Main | Kentillia Esma Rita Louis | TUE 10:10am-12:00pm, WED 2:10pm-3:00pm | 11/30 | 0 | |||
Experiences in Literature (ENG202-A) | A | 0 | Main | Naomi Patrick-Smith | THU 5:10pm-8:00pm | 4/30 | 0 | |||
Experiences in Literature (ENG202-A) | B | 0 | Main | Eyan St Helen | FRI 5:10pm-8:00pm | 4/30 | 0 | |||
Teaching Adolescent Literature (ENG203) | A | 0 | Main | Eyan St Helen | TUE 5:10pm-8:00pm | 1/30 | 0 | |||
Tragedies and Romances (ENG215) | A | 3 | Main | Justina Severin | MON 9:10am-10:00am, WED 10:10am-12:00pm | 10/30 | 0 | |||
Prose Fiction 3 (ENG216) | A | 3 | Main | Justina Severin | THU 10:10am-11:00am, FRI 8:10am-10:00am | 10/30 | 0 | |||
Engineering Science IIA (ENS102) | A | 2 | Main | Narpaul Heeralall | MON 11:10am-1:00pm | 29/30 | 0 | |||
Engineering Science IIA (ENS102) | B | 2 | Main | Narpaul Heeralall | WED 8:10am-10:00am | 21/30 | 0 | |||
Introduction to Entrepreneurship (ENT105) | A | 3 | Main | Anthony Alcindor | TUE 4:10pm-6:00pm, THU 4:10pm-5:00pm | 29/30 | 0 | |||
New Product Development (ENT210) | A | 3 | Main | Anthony Alcindor | TUE 10:10am-11:00am, THU 8:10am-10:00am | 6/30 | 0 | |||
Introduction to Business Planning (ENT211) | A | 3 | Main | Anthony Alcindor | TUE 1:10pm-2:00pm, FRI 10:10am-12:00pm | 5/30 | 0 | |||
Human Populations and Sustainable Development (ENV132) | A | 4 | Main | Marie-Louise Felix | TUE 8:10am-10:00am, FRI 8:10am-10:00am | 0/30 | 0 | |||
Human Populations and Sustainable Development (ENV132) | B | 4 | Main | Marie-Louise Felix | MON 3:10pm-5:00pm, WED 4:10pm-6:00pm | 12/30 | 0 | |||
Climate and Climate Change (ENV133) | A | 3 | Main | Nadia Joseph | MON 6:10pm-7:00pm, FRI 5:10pm-7:00pm | 11/30 | 0 | |||
Environmental Studies Practicum (ENV240) | A | 3 | Main | Pamela Roberts | WED 2:10pm-3:00pm, FRI 12:10pm-2:00pm | 6/30 | 0 | |||
Waste Management (ENV301) | A | 3 | Main | Nadia Joseph | TUE 4:10pm-5:00pm, THU 5:10pm-7:00pm | 6/30 | 0 | |||
Applied Engineering Science I (ESC103) | A | 3 | Main | Narpaul Heeralall | TUE 10:10am-12:00pm, THU 9:10am-11:00am | 11/30 | 0 | |||
Ethics and Professional Development (ETH101) | A | 3 | Main | Shima Herelle | MON 10:10am-12:00pm, WED 9:10am-10:00am | 22/30 | 0 | |||
Ethics and Professional Development (ETH101) | B | 3 | Main | Ernest Ottley | MON 10:10am-12:00pm, FRI 12:10pm-1:00pm | 31/30 | 0 | |||
Ethics and Professional Development (ETH101) | C | 3 | Main | Alexandra Nelson | TUE 5:10pm-7:00pm, THU 6:10pm-7:00pm | 35/30 | 0 | |||
Ethics and Professional Development (ETH101) | D | 3 | Main | Dorita Felix | TUE 1:10pm-3:00pm, THU 10:10am-11:00am | 32/30 | 0 | |||
Ethics and Professional Development (ETH101) | E | 3 | Main | Dorita Felix | TUE 10:10am-11:00am, THU 8:10am-10:00am | 32/30 | 0 | |||
Ethics and Professional Development (ETH101) | G | 3 | Main | Dorita Felix | WED 10:10am-12:00pm, FRI 9:10am-10:00am | 31/30 | 0 | |||
Ethics and Professional Development (ETH101) | H | 3 | Main | Tba | THU 4:10pm-6:00pm, FRI 6:10pm-7:00pm | 40/35 | 0 | |||
Ethics and Professional Development (ETH101) | I | 3 | Main | Gideon Desir | FRI 5:10pm-8:00pm | 40/37 | 0 | |||
Ethics and Professional Development (ETH101) | J | 3 | Main | Gideon Desir | THU 3:10pm-5:00pm, FRI 3:00pm-4:00pm | 28/30 | 0 | |||
Ethics for Business (ETH201) | A | 3 | Main | Ernest Ottley | WED 4:10pm-6:00pm, THU 2:10pm-3:00pm | 17/30 | 0 | |||
Bar Operations (FAB110) | A | 3 | Main | Ellon Thomas | MON 1:10pm-4:00pm, WED 3:10pm-4:00pm | 22/30 | 0 | |||
Food and Beverage Service I (FAB113) | A | 1.5 | Main | Rolston Frederick | TBD | 7/30 | 0 | |||
Food and Beverage Service I (FAB113) | B | 1.5 | Main | Rolston Frederick | TBD | 17/30 | 0 | |||
Food and Beverage Service II (FAB114) | A | 1.5 | Main | Rolston Frederick | TBD | 12/30 | 0 | |||
Food Preparation I (FAB115) | A | 1.5 | Main | Curan John | TBD | 7/30 | 0 | |||
Food Preparation I (FAB115) | B | 1.5 | Main | Curan John | TBD | 20/30 | 0 | |||
Food Preparation II (FAB202) | A | 1.5 | Main | Curan John | TBD | 13/30 | 0 | |||
Quantity Food Production (FAB213) | A | 3 | Main | Rolston Frederick | MON 12:10pm-1:00pm | 22/30 | 0 | |||
Food & Beverage Management (FAB218) | A | 3 | Main | Diodata Preville-Alfred | MON 9:10am-12:00pm, TUE 11:10am-1:00pm, WED 9:10am-11:00am | 11/30 | 0 | |||
Foreign Language Methods and the Principles of Second Language Acquisition (FL202) | A | 0 | Main | Céline Bernard | THU 5:10pm-8:00pm | 7/30 | 0 | |||
Foreign Language Methods and the Principles of Second Language Acquisition (FL202) | B | 0 | Main | Tba | FRI 5:10pm-8:00pm | 0/30 | 0 | |||
Applied Methodologies: Strategies in the Teaching of Foreign Languages (FL203) | A | 0 | Main | Céline Bernard | TUE 5:10pm-8:00pm | 4/30 | 0 | |||
Introduction to Francophone Literature II (FRE115) | A | 3 | Main | Lesley Lubin | MON 4:00pm-5:00pm, THU 2:10pm-4:00pm | 1/30 | 0 | |||
Functional French I (FRE116) | A | 3 | Main | Anthonia Larcihere-Pascal | TUE 8:10am-10:00am, THU 8:10am-9:00am | 30/35 | 0 | |||
Functional French I (FRE116) | B | 3 | Main | Anthonia Larcihere-Pascal | MON 5:10pm-7:00pm, WED 5:10pm-6:00pm | 23/30 | 0 | |||
Functional French I (FRE116) | C | 3 | Main | Anthonia Larcihere-Pascal | MON 1:10pm-3:00pm, WED 10:10am-11:00am | 13/30 | 0 | |||
Functional French II (FRE117) | A | 3 | Main | Lesley Lubin | TUE 8:10am-10:00am, THU 8:10am-9:00am | 22/30 | 0 | |||
Functional French II (FRE117) | B | 3 | Main | Anthonia Larcihere-Pascal | TUE 1:10pm-3:00pm, THU 12:10pm-1:00pm | 26/30 | 0 | |||
Functional French II (FRE117) | C | 3 | Main | Lesley Lubin | TUE 5:10pm-7:00pm, THU 5:10pm-6:00pm | 22/30 | 0 | |||
Functional French II (FRE117) | D | 3 | Main | Lesley Lubin | THU 11:10am-1:00pm, FRI 11:10am-12:00pm | 0/30 | 0 | |||
Functional French III (FRE118) | A | 3 | Main | Anthonia Larcihere-Pascal | TUE 5:10pm-7:00pm, THU 5:10pm-6:00pm | 1/30 | 0 | |||
French Language Dynamics for Intermediate Level II (FRE120) | A | 3 | Main | Céline Bernard | TUE 4:10pm-5:00pm, WED 8:10am-10:00am | 1/30 | 0 | |||
Francophone Literature IV (FRE219) | A | 3 | Main | Lesley Lubin | MON 12:10pm-1:00pm, WED 2:10pm-4:00pm | 9/30 | 0 | |||
French Language Practice for Advanced Level II (FRE221) | A | 3 | Main | Céline Bernard | MON 3:10pm-4:00pm, TUE 1:10pm-3:00pm | 9/30 | 0 | |||
Water Policy and Management (GEO301) | A | 3 | Main | Nadia Joseph | MON 1:10pm-2:00pm, TUE 5:10pm-7:00pm | 6/30 | 0 | |||
Health Aide (HEA003) | A | 8 | Main | Eliah Deterville-Williams | TBD | 35/35 | 0 | |||
Nutrition in Health (HEA111) | A | 2 | Main | Sandra Murray | FRI 5:10pm-7:00pm | 27/30 | 0 | |||
Diet Therapy (HEA201) | A | 3 | Main | Sandra Murray | TUE 10:10am-11:00am, THU 5:10pm-7:00pm | 24/30 | 0 | |||
Health Promotion and Maintenance of Wellness (HEA202) | A | 3 | Main | Lyndelle Lebruin | THU 5:10pm-8:00pm | 33/33 | 0 | |||
Health Informatics (HEA203) | A | 3 | Main | Marcellous Dwain Simeon | MON 6:10pm-7:00pm, THU 6:10pm-7:00pm, FRI 5:10pm-8:00pm | 21/30 | 0 | |||
First Aid and Basic Life Support (HEA204) | A | 1 | Main | Alvin Edward | TUE 8:10am-11:00am | 29/30 | 0 | |||
Public Health Systems (HEA205) | A | 3 | Main | Edward Emmanuel | TUE 9:10am-11:00am, THU 11:10am-12:00pm | 1/30 | 0 | |||
Environmental Health (HEA207) | A | 3 | Main | Edward Emmanuel | MON 10:10am-12:00pm, FRI 8:10am-9:00am | 3/30 | 0 | |||
Public Health Surveillance (HEA208) | A | 3 | Main | Lyndelle Lebruin | MON 5:10pm-7:00pm, FRI 5:10pm-6:00pm | 1/30 | 0 | |||
Global Health (HEA210) | A | 3 | Main | Keva Joseph | TUE 12:10pm-3:00pm | 4/30 | 0 | |||
Public Health Practicum I – Applied Learning Experience (HEA211) | A | 6 | Main | Edward Emmanuel | 1/30 | 0 | ||||
Activity as Therapy (HEA213) | A | 3 | Main | Fern Henry | MON 9:10am-12:00pm | 5/30 | 0 | |||
Food and Nutrition I (HEC202) | A | 0 | Main | Rita Dyer | TUE 5:10pm-8:00pm | 6/30 | 0 | |||
Clothing Studies I (HEC203) | A | 0 | Main | Rita Dyer | FRI 5:10pm-8:00pm | 4/30 | 0 | |||
Post Emancipation Caribbean Societies I (HIS111) | A | 3 | Main | Diane Montrope | TUE 12:10pm-1:00pm, FRI 12:10pm-2:00pm | 8/30 | 0 | |||
Nationalism and Nation Building (HIS112) | A | 3 | Main | Diane Montrope | MON 11:10am-12:00pm, TUE 2:10pm-4:00pm | 8/30 | 0 | |||
A Survey of Saint Lucian History and Heritage (HIS113) | A | 3 | Main | Diane Montrope | WED 10:10am-12:00pm, FRI 9:10am-10:00am | 36/35 | 0 | |||
A Survey of Saint Lucian History and Heritage (HIS113) | B | 3 | Main | Terencia Joseph | WED 5:10pm-7:00pm, THU 5:10pm-6:00pm | 25/30 | 0 | |||
A Survey of Saint Lucian History and Heritage (HIS113) | D | 3 | Main | Diane Montrope | TUE 10:10am-12:00pm, FRI 10:10am-11:00am | 30/30 | 0 | |||
A Survey of Saint Lucian History and Heritage (HIS113) | E | 3 | Main | Nadine Constantine | TUE 5:10pm-7:00pm, THU 5:10pm-6:00pm | 33/31 | 0 | |||
A Survey of Saint Lucian History and Heritage (HIS113) | F | 3 | Main | Selma Biscette | TUE 5:10pm-7:00pm, THU 5:10pm-6:00pm | 31/30 | 0 | |||
A Survey of Saint Lucian History and Heritage (HIS113) | G | 3 | Main | Terencia Joseph | MON 6:10pm-7:00pm, FRI 3:10pm-5:00pm | 26/30 | 0 | |||
A Survey of Saint Lucian History and Heritage (HIS113) | H | 3 | Main | Nadine Constantine | MON 5:10pm-7:00pm, WED 6:10pm-7:00pm | 34/30 | 0 | |||
A Survey of Saint Lucian History and Heritage (HIS113) | I | 3 | Main | Selma Biscette | MON 6:10pm-7:00pm, WED 5:10pm-7:00pm | 13/30 | 0 | |||
Conflict and Decolonisation (HIS215) | A | 3 | Main | Diane Montrope | MON 1:10pm-3:00pm, TUE 8:10am-9:00am | 8/30 | 0 | |||
Reconciliation and Post Colony (HIS216) | A | 3 | Main | Diane Montrope | WED 2:10pm-3:00pm, THU 8:10am-10:00am | 8/30 | 0 | |||
Introduction to Tourism & Hospitality (HOS101) | A | 3 | Main | Epiphana Lewis | MON 4:10pm-6:00pm, WED 4:10pm-5:00pm | 33/31 | 0 | |||
Quality Customer Care (HOS108) | A | 3 | Main | Annette Mason | WED 2:10pm-3:00pm, THU 11:10am-1:00pm, FRI 11:10am-1:00pm | 34/30 | 0 | |||
Sanitation Safety & Hygiene (HOS112) | A | 3 | Main | Tonya Tobierre | MON 1:10pm-4:00pm | 6/30 | 0 | |||
Global Tourism (HOS113) | A | 3 | Main | Annette Mason | TUE 1:10pm-3:00pm, WED 10:10am-12:00pm | 17/30 | 0 | |||
Tourism Product Development (HOS216) | A | 3 | Main | Annette Mason | MON 9:10am-11:00am, TUE 12:10pm-1:00pm | 9/30 | 0 | |||
Resorts Operations and Impacts (HOS218) | A | 3 | Main | Tonya Tobierre | WED 2:10pm-3:00pm, THU 1:10pm-3:00pm | 23/30 | 0 | |||
Sustainable Tourism (HOS219) | A | 3 | Main | Annette Mason | TUE 1:10pm-3:00pm, WED 10:10am-12:00pm, THU 9:10am-10:00am, FRI 9:10am-10:00am | 0/20 | 0 | |||
Events and Conference Management (HOS222) | A | 3 | Main | Tanya Warner | THU 8:10am-10:00am, FRI 10:10am-12:00pm | 13/30 | 0 | |||
Hotel Management (HOS301) | A | 3 | Main | Gasper George | WED 5:10pm-8:00pm | 4/30 | 0 | |||
Caribbean Travel and Tourism (HOS302) | A | 3 | Main | Tanya Warner | TUE 5:10pm-8:00pm | 4/30 | 0 | |||
Introduction to Journalism (JOU101) | A | 3 | Main | Jeremy George | TUE 5:10pm-7:00pm, THU 4:10pm-5:00pm | 31/30 | 0 | |||
Functional Creole I (KWL101) | A | 3 | Main | Alexandra Serieux-Prospere | THU 5:10pm-8:00pm | 38/38 | 0 | |||
Functional Creole I (KWL101) | B | 3 | Main | Alexandra Serieux-Prospere | MON 4:10pm-6:00pm, WED 4:10pm-5:00pm | 31/30 | 0 | |||
Functional Kwéyòl II (KWL201) | A | 3 | Main | Joel Charlemagne | TUE 5:10pm-8:00pm | 42/42 | 0 | |||
Fundamentals of UK Constitutional Law (LAW103) | A | 3 | Main | Marcellina John | TUE 1:10pm-2:00pm, WED 10:10am-12:00pm | 13/30 | 0 | |||
Criminal Law (LAW104) | A | 3 | Main | Marcellina John | MON 9:10am-11:00am, WED 2:10pm-3:00pm | 13/30 | 0 | |||
Law of Contract (LAW207) | A | 3 | Main | Marcellina John | MON 8:10am-9:00am, TUE 9:10am-11:00am | 18/30 | 0 | |||
Real Property II (LAW208) | A | 3 | Main | Marcellina John | WED 9:10am-10:00am, FRI 12:10pm-2:00pm | 18/30 | 0 | |||
Hospitality Law (LAW209) | A | 3 | Main | Shima Herelle | TUE 8:10am-10:00am, FRI 8:10am-10:00am | 35/30 | 0 | |||
Functional Mandarin I (MAN101) | A | 3 | Main | Andres Chi | MON 4:10pm-6:00pm, WED 4:10pm-5:00pm | 27/30 | 0 | |||
Functional Mandarin II (MAN102) | A | 3 | Main | Andres Chi | TUE 4:10pm-6:00pm, THU 4:10pm-5:00pm | 2/30 | 0 | |||
Foundations for College Mathematics 1 (MAT003) | A | 0 | Main | Bernadette Laurent-Goodman | TUE 8:10am-10:00am, THU 8:10am-9:00am | 31/30 | 0 | |||
Foundations for College Mathematics 1 (MAT003) | B | 0 | Main | Phillippa Regis | MON 5:10pm-7:00pm, WED 5:10pm-6:00pm | 27/30 | 0 | |||
Foundations for College Mathematics 1 (MAT003) | C | 0 | Main | Phillippa Regis | TUE 5:10pm-7:00pm, THU 5:10pm-6:00pm | 22/30 | 0 | |||
Foundations for College Mathematics 2 (MAT004) | A | 0 | Main | Petrus Jn Francois | MON 9:10am-10:00am, FRI 3:10pm-5:00pm | 22/33 | 0 | |||
Foundations for College Mathematics 2 (MAT004) | B | 0 | Main | Petrus Jn Francois | MON 10:10am-12:00pm, WED 8:10am-9:00am | 37/31 | 0 | |||
Foundations for College Mathematics 2 (MAT004) | C | 0 | Main | Peter Jn Paul | TUE 5:10pm-7:00pm, THU 5:10pm-6:00pm | 30/31 | 0 | |||
Foundations for College Mathematics 2 (MAT004) | D | 0 | Main | Vercilli Gustave-Lord | TUE 3:10pm-5:00pm, THU 3:10pm-4:00pm | 20/30 | 0 | |||
Mathematics for Business (MAT106) | A | 3 | Main | Vercilli Gustave-Lord | MON 4:10pm-6:00pm, FRI 2:10pm-3:00pm | 13/30 | 0 | |||
Mathematics for Business (MAT106) | S1 | 3 | South | Caron Serieux | MON 8:30am-10:30am, TUE 1:00pm-2:30pm | 5/30 | 0 | |||
Mathematics of Finance (MAT108) | A | 3 | Main | Titus Mathurin | MON 3:10pm-4:00pm, FRI 8:10am-10:00am | 7/30 | 0 | |||
College Algebra (MAT110) | A | 3 | Main | Faustina Nathaniel | TUE 6:10pm-7:00pm, FRI 2:10pm-4:00pm | 16/30 | 0 | |||
Craft Mathematics II (MAT120) | A | 2 | Main | Titus Mathurin | MON 8:10am-10:00am | 16/30 | 0 | |||
Craft Mathematics IV (MAT126) | A | 2 | Main | Titus Mathurin | MON 1:10pm-3:00pm | 14/30 | 0 | |||
Elementary Mathematics (MAT129) | A | 3 | Main | Titus Mathurin | TUE 5:10pm-7:00pm, WED 5:10pm-6:10pm | 0/30 | 0 | |||
Inferential Statistics I (MAT132) | A | 3 | Main | Hannah Scott | MON 12:10pm-2:00pm, TUE 3:10pm-5:00pm | 15/30 | 0 | |||
Inferential Statistics II (MAT133) | A | 3 | Main | Hannah Scott | WED 4:10pm-5:00pm, FRI 8:10am-10:00am | 16/30 | 0 | |||
Geometry and Vectors (MAT140) | A | 3 | Main | Bernadette Laurent-Goodman | TUE 2:10pm-3:00pm, FRI 10:10am-12:00pm | 35/34 | 0 | |||
Introductory Calculus (MAT141) | A | 3 | Main | Faustina Nathaniel | MON 10:10am-12:00pm, WED 2:10pm-3:00pm | 35/34 | 0 | |||
Algebra Essentials (MAT142) | A | 4 | Main | Bernadette Laurent-Goodman | TUE 12:10pm-2:00pm, THU 12:10pm-2:00pm | 29/30 | 0 | |||
College Trigonometry (MAT143) | A | 3 | Main | Petrus Jn Francois | TUE 8:10am-10:00am, THU 8:10am-10:00am | 39/40 | 0 | |||
College Trigonometry (MAT143) | B | 3 | Main | Petrus Jn Francois | WED 2:10pm-4:00pm, FRI 8:10am-10:00am | 34/34 | 0 | |||
College Trigonometry (MAT143) | C | 3 | Main | Allison Drysdale-Felix | WED 2:10pm-4:00pm, FRI 12:10pm-2:00pm | 24/30 | 0 | |||
Mathematical Reasoning and Logic (MAT145) | A | 3 | Main | John Estephane | MON 1:10pm-3:00pm, THU 1:10pm-2:00pm | 26/30 | 0 | |||
Mathematical Reasoning and Logic (MAT145) | B | 3 | Main | John Estephane | MON 3:10pm-5:00pm, WED 3:10pm-4:00pm | 30/30 | 0 | |||
Mathematical Reasoning and Logic (MAT145) | C | 3 | Main | Tba | TUE 5:10pm-7:10pm, WED 5:10pm-6:10pm | 0/30 | 0 | |||
Calculus I (MAT146) | A | 4 | Main | Vercilli Gustave-Lord | TUE 10:10am-12:00pm, THU 10:10am-12:00pm | 5/30 | 0 | |||
Developing Number and Algebra Concepts in the Lower Secondary Classroom (MAT202) | A | 0 | Main | Nitha Mauricette- Philip | MON 5:10pm-8:00pm | 4/30 | 0 | |||
Developing Number and Algebra Concepts in the Lower Secondary Classroom (MAT202) | B | 0 | Main | Sherine St Omer | FRI 5:10pm-8:00pm | 0/30 | 0 | |||
Calculus III (MAT210) | A | 3 | Main | John Estephane | TUE 12:10pm-2:00pm, THU 12:10pm-1:00pm | 2/30 | 0 | |||
Calculus IIA (MAT216) | A | 3 | Main | Allison Drysdale-Felix | MON 8:10am-10:00am, WED 8:10am-9:00am | 31/30 | 0 | |||
Calculus IIA (MAT216) | B | 3 | Main | John Estephane | MON 8:10am-10:00am, WED 8:10am-9:00am | 18/30 | 0 | |||
Discrete Mathematics II (MAT235) | A | 3 | Main | Allison Drysdale-Felix | MON 1:10pm-3:00pm, TUE 8:10am-9:00am | 13/30 | 0 | |||
Probability and Distribution (MAT236) | A | 3 | Main | Hannah Scott | WED 2:10pm-4:00pm, THU 10:09am-11:00am | 13/30 | 0 | |||
Counting, Metrices and Differential Equations (MAT244) | A | 3 | Main | John Estephane | TUE 9:10am-10:00am, FRI 8:10am-10:00am | 20/30 | 0 | |||
Sequences, Series and Approximations (MAT245) | A | 3 | Main | Vercilli Gustave-Lord | TUE 1:10pm-3:00pm, THU 8:10am-9:00am | 19/30 | 0 | |||
Statistical Applications (MAT247) | A | 4 | Main | Steven Lindly Auguste | TUE 4:10pm-6:00pm, THU 4:10pm-6:00pm | 7/30 | 0 | |||
Statistical Applications (MAT247) | B | 4 | Main | Faustina Nathaniel | MON 4:10pm-6:00pm, WED 5:10pm-7:00pm | 10/30 | 0 | |||
Statistical Applications (MAT247) | C | 4 | Main | Tiberchous Eristhee | THU 5:10pm-8:00pm | 33/30 | 0 | |||
Statistical Applications (MAT247) | D | 4 | Main | Steven Lindly Auguste | MON 5:10pm-7:00pm, FRI 4:10pm-6:00pm | 8/30 | 0 | |||
Statistical Applications (MAT247) | E | 4 | Main | Tiberchous Eristhee | FRI 5:10pm-8:00pm | 17/30 | 0 | |||
Estimating I (MEA102) | A | 2 | Main | Stephen Auguste | THU 10:10am-12:00pm, FRI 1:10pm-3:00pm | 15/30 | 0 | |||
Principles of Management (MGT101) | S1 | 3 | South | Miland Popo-Francis | MON 2:31pm-4:00pm, WED 2:31pm-4:00pm | 13/30 | 0 | |||
Human Relations for the Workplace (MGT108) | A | 3 | Main | Ernest Ottley | WED 2:10pm-3:00pm, FRI 9:10am-11:00am | 35/35 | 0 | |||
Human Relations for the Workplace (MGT108) | S1 | 3 | South | Miland Popo-Francis | WED 8:30am-10:30am, FRI 1:00pm-2:30pm | 7/30 | 0 | |||
Human Resource Management (MGT204) | S1 | 3 | South | Steven Lindly Auguste | MON 7:01pm-8:30pm, WED 7:01pm-8:30pm | 13/50 | 0 | |||
Introduction to Project Management (MGT226) | A | 3 | Main | Theodora Sylvester | MON 4:10pm-6:00pm, WED 4:10pm-5:00pm | 33/30 | 0 | |||
Public Relations (MGT228) | A | 3 | Main | Maria Lashley | WED 5:10pm-6:00pm, FRI 4:10pm-6:00pm | 31/32 | 0 | |||
Public Relations (MGT228) | B | 3 | Main | Jeremy George | MON 4:10pm-6:00pm, WED 4:10pm-5:00pm | 29/30 | 0 | |||
Audio Transcription for Sustainable Businesses (MGT229) | A | 3 | Main | Epiphana Lewis | TUE 11:10am-1:00pm, THU 11:10am-12:00pm | 10/13 | 0 | |||
Audio Transcription for Sustainable Businesses (MGT229) | B | 3 | Main | Marie Louise Catty | THU 3:10pm-4:00pm, FRI 11:10am-1:00pm | 12/13 | 0 | |||
Audio Transcription for Sustainable Businesses (MGT229) | S1 | 3 | South | Gale Isaac | WED 2:10pm-3:00pm, FRI 11:10am-1:00pm | 8/20 | 0 | |||
Human Resource Management (MGT302) | A | 3 | Main | Ernest Ottley | TUE 6:10pm-7:00pm, THU 5:10pm-7:00pm | 5/30 | 0 | |||
Technology Applications in Management (MGT305) | A | 3 | Main | Sherwin Hakim Leon | MON 3:10pm-4:00pm, TUE 3:10pm-5:00pm | 2/30 | 0 | |||
Supply Chain Management (MGT306) | A | 3 | Main | Dorita Felix | THU 2:10pm-4:00pm, FRI 3:10pm-4:00pm | 1/30 | 0 | |||
Customer Relations Management (MGT307) | A | 3 | Main | Sancha Meliat | WED 2:10pm-3:00pm, THU 6:10pm-8:00pm | 4/30 | 0 | |||
Events Marketing (MKT201) | A | 3 | Main | Epiphana Lewis | TUE 2:10pm-3:00pm, FRI 12:10pm-2:00pm | 14/30 | 0 | |||
Events Marketing (MKT201) | B | 3 | Main | Epiphana Lewis | MON 3:10pm-4:00pm, WED 6:10pm-8:00pm | 7/30 | 0 | |||
Social Media Marketing (MKT202) | A | 3 | Main | Loraine Ollivierre | MON 12:10pm-1:00pm, THU 10:10am-12:00pm | 21/30 | 0 | |||
Social Media Marketing (MKT202) | B | 3 | Main | Loraine Ollivierre | TUE 2:10pm-4:00pm, FRI 2:10pm-3:00pm | 4/30 | 0 | |||
Marketing Theories and Practices (MKT402) | A | 3 | Main | Sancha Meliat | MON 5:10pm-7:00pm, TUE 2:10pm-3:00pm | 6/30 | 0 | |||
Motor Vehicle Practical II (MVE102) | A | 4 | Main | Cornelius Gedeon | THU 8:10am-12:00pm THU 1:10pm-5:00pm | 17/25 | 0 | |||
Motor Vehicle Technology II (MVE104) | A | 4 | Main | Rohan John Baptiste | MON 12:10pm-2:00pm, WED 2:10pm-4:00pm | 16/25 | 0 | |||
Motor Vehicle Technology IV (MVE106) | A | 4 | Main | Cornelius Gedeon | TUE 8:10am-10:00am, WED 10:10am-12:00pm | 4/25 | 0 | |||
Motor Vehicle Practical IV (MVE108) | A | 4 | Main | Kevin President | FRI 8:10am-12:00pm FRI 1:10pm-5:00pm | 4/25 | 0 | |||
Pharmacology in Nursing (NUR213) | A | 4 | Main | Sherma Frederick-Roserie | TUE 8:10am-10:00am, WED 8:10am-10:00am | 30/30 | 0 | |||
Applied Clinical Nursing Skills (NUR214) | A | 2 | Main | Sherma Frederick-Roserie | TBD | 26/30 | 0 | |||
Population and Community Health Nursing (NUR216) | A | 3 | Main | Alexandra Jemmott | WED 5:10pm-7:00pm, FRI 5:10pm-6:00pm | 33/30 | 0 | |||
Health Assessment (NUR306) | A | 3 | Main | Sherline Duncan | MON 1:10pm-4:00pm, FRI 1:10pm-3:00pm | 27/30 | 0 | |||
Mental Health Nursing (NUR313) | A | 4 | Main | Leasa Deterville | MON 1:10pm-3:00pm, FRI 1:10pm-3:00pm | 28/30 | 0 | |||
Nursing Care of the Childbearing Family (NUR316) | A | 4 | Main | Judith Solomon-John | MON 8:10am-11:00am, FRI 8:10am-11:00am | 30/30 | 0 | |||
Nursing Care of the Older Adult (NUR317) | A | 3 | Main | Alexandra Jemmott | FRI 8:10am-11:00am | 29/30 | 0 | |||
Adult Health Nursing I - Clinical Practicum (NUR318) | A | 3 | Main | Eliah Deterville-Williams | TBD | 27/30 | 0 | |||
Adult Health Nursing II - Clinical Practicum (NUR319) | A | 3 | Main | Eliah Deterville-Williams | TBD | 27/30 | 0 | |||
Nursing Care of Children and Adolescents (NUR322) | A | 3 | Main | David Dupre | MON 1:10pm-3:00pm, FRI 11:10am-12:00pm | 36/30 | 0 | |||
Nursing Care of the Child Bearing Family - Clinical Practicum (NUR324) | A | 3 | Main | Judith Solomon-John | TBD | 28/30 | 0 | |||
Nursing Care of Children and Adolescents - Clinical Practicum (NUR326) | A | 3 | Main | David Dupre | TBD | 28/30 | 0 | |||
Leadership and Management in Nursing (NUR401) | A | 3 | Main | Martha Charles | MON 8:10am-10:00am, TUE 8:10am-10:00am, WED 8:10am-10:00am, THU 8:10am-10:00am, FRI 8:10am-10:00am | 25/30 | 0 | |||
Specialized Care Nursing (NUR402) | A | 3 | Main | Sherma Frederick-Roserie | MON 10:10am-12:00pm, FRI 10:10am-1:00pm | 21/30 | 0 | |||
Specialized Care Nursing - Clinical Practicum (NUR403) | A | 5 | Main | Sherma Frederick-Roserie | TBD | 15/30 | 0 | |||
Nursing Internship - Clinical Practicum (NUR404) | A | 3 | Main | Judith Solomon-John | TBD | 15/30 | 0 | |||
Leadership and Management in Nursing - Clinical Practicum (NUR405) | A | 3 | Main | Martha Charles | TUE 8:10am-10:00am, WED 8:10am-10:00am, THU 8:10am-10:00am, FRI 9:10am-12:00pm | 22/30 | 0 | |||
Medical Nutrition Therapy I (NUT103) | A | 3 | Main | Fadia Campbell | TUE 4:10pm-7:00pm | 5/30 | 0 | |||
Medical Nutrition Therapy II (NUT104) | A | 3 | Main | Fadia Campbell | MON 3:10pm-6:00pm | 4/30 | 0 | |||
Community Nutrition (NUT105) | A | 3 | Main | Francillia Joseph | TUE 8:10am-11:00am | 3/30 | 0 | |||
Principles of Crop Production (PCP201) | A | 3 | Main | Stephen Romain | TUE 1:10pm-4:00pm, FRI 12:10pm-2:00pm | 11/30 | 0 | |||
Elementary Physics I (PHY002) | A | 0 | Main | Tba | TUE 3:10pm-5:00pm, WED 3:10pm-4:00pm | 34/33 | 0 | |||
Elementary Physics II (PHY003) | A | 0 | Main | Brandon Scott | WED 3:10pm-5:00pm, THU 12:10pm-1:00pm | 29/30 | 0 | |||
Introductory Physics (PHY102) | A | 3 | Main | Alexander Daniel | MON 8:10am-10:00am, THU 11:10am-12:00pm | 29/30 | 0 | |||
Oscillations, Waves & Thermal Properties of Matter (PHY110) | A | 3 | Main | Alexander Daniel | TUE 8:10am-10:00am, WED 11:10am-12:00pm | 31/30 | 0 | |||
Physics Practical Skills II (PHY111) | A | 3 | Main | Alexander Daniel | FRI 9:10am-10:00am | 29/30 | 0 | |||
Physics Practical Skills II (PHY111) | B | 3 | Main | Alexander Daniel | FRI 10:10am-11:00am | 2/30 | 0 | |||
Fields and Waves (PHY113) | A | 4 | Main | Brandon Scott | MON 1:10pm-3:00pm, FRI 9:10am-11:00am | 2/30 | 0 | |||
Medical Physics (PHY114) | A | 2 | Main | Ozzy King | MON 8:10am-10:00am, WED 11:10am-12:00pm | 2/30 | 0 | |||
A.C. Theory, Electronics & Radio Activity (PHY214) | A | 3 | Main | Ozzy King | MON 3:10pm-5:00pm, TUE 11:10am-12:00pm | 11/30 | 0 | |||
Laboratory Skills IV (PHY215) | A | 3 | Main | Ozzy King | WED 4:10pm-5:00pm | 11/30 | 0 | |||
Astrophysics and Cosmology (PHY216) | A | 3 | Main | Brandon Scott | TUE 2:10pm-4:00pm, WED 2:10pm-3:00pm | 2/30 | 0 | |||
Electricity Electronics and Modern Physics (PHY218) | A | 4 | Main | Alexander Daniel | MON 1:10pm-3:00pm, WED 9:10am-11:00am | 2/30 | 0 | |||
Physics Practicum (PHY219) | A | 2 | Main | Ozzy King | TUE 9:10am-11:00am, THU 9:10am-11:00am | 2/30 | 0 | |||
Plumbing Theory & Practice I (PLB111) | S1 | 4 | South | Loretta Actie | SAT 9:00am-3:00pm | 0/30 | 0 | |||
Introduction to Politics (POL101) | A | 3 | Main | April Louis | MON 6:10pm-8:00pm, TUE 5:10pm-6:00pm | 6/30 | 0 | |||
Introduction to Psychology (PSY101) | A | 3 | Main | Jason Joseph | MON 10:10am-12:00pm, THU 8:10am-9:00am | 29/30 | 0 | |||
Human Relations (PSY102) | A | 3 | Main | Kayla Henry | WED 4:10pm-7:00pm | 4/30 | 0 | |||
Managing Instruction and Classroom Dynamics at the Secondary Level (PSY202) | A | 0 | Main | Fedeora Daniel | TUE 5:10pm-8:00pm | 21/30 | 0 | |||
Abnormal Psychology (PSY205) | S1 | 3 | South | Hugh Maitre | WED 4:01pm-5:30pm, FRI 4:01pm-5:30pm | 7/30 | 0 | |||
Refrigeration Practical II (RAC102) | A | 4 | Main | Percival Beausoleil | THU 8:10am-12:00pm THU 1:10pm-5:00pm | 8/25 | 0 | |||
Refrigeration Technology II (RAC104) | A | 4 | Main | Percival Beausoleil | TUE 9:10am-11:00am, FRI 9:10am-11:00am | 8/25 | 0 | |||
Refrigeration Technology II (RAC104) | S1 | 4 | South | Loretta Actie | MON 5:00pm-7:00pm, WED 5:00pm-7:00pm | 11/30 | 0 | |||
Refrigeration Technology III (RAC105) | S2 | 4 | South | Loretta Actie | TUE 5:00pm-7:00pm, THU 5:00pm-7:00pm | 0/30 | 0 | |||
Refrigeration Technology IV (RAC106) | S1 | 4 | South | Loretta Actie | MON 5:00pm-7:00pm, WED 5:00pm-7:00pm | 14/30 | 0 | |||
Seminars for Reflection on Classroom Practices (RCP201) | A | 0 | Main | John Satney | TUE 5:10pm-8:00pm | 15/30 | 0 | |||
Research Project (RES202) | A | 3 | Main | Kathy Depradine | MON 4:10pm-5:00pm, WED 4:10pm-5:00pm, THU 4:10pm-5:00pm | 22/30 | 0 | |||
Research Design and Methods (RES301) | A | 3 | Main | Ernest Ottley | WED 6:10pm-8:00pm, THU 1:10pm-2:00pm | 6/30 | 0 | |||
Reproductive Health Alterations (RHN303) | A | 2 | Main | Judith Solomon-John | MON 1:10pm-3:00pm | 10/30 | 0 | |||
Neonatal Nursing (RHN309) | A | 4 | Main | Sherline Duncan | MON 8:10am-12:00pm | 10/30 | 0 | |||
Nurse-Midwifery Practice II (RHN312) | A | 5 | Main | Judith Solomon-John | TBD | 10/30 | 0 | |||
Basic Physical Sciences I (SC202) | A | 0 | Main | Dwight Ollivierre | MON 5:10pm-8:00pm | 3/30 | 0 | |||
Basic Physical Sciences I (SC202) | B | 0 | Main | Dinah Fanus | FRI 5:10pm-8:00pm | 0/30 | 0 | |||
Basic Physical Science II (SC203) | A | 0 | Main | Dinah Fanus | TUE 5:10pm-8:00pm | 2/30 | 0 | |||
Science, Design, Thinking (SCI103) | A | 3 | Main | Crescentiana Charles | MON 1:10pm-2:00pm, WED 2:10pm-3:00pm | 11/30 | 0 | |||
Food Science & Nutrition (SCI104) | A | 3 | Main | Leralyn Hunte-Marty | TUE 8:10am-10:00am, WED 8:10am-10:00am WED 4:10pm-5:00pm, THU 8:10am-10:00am THU 3:10pm-4:00pm, FRI 3:10pm-4:00pm | 18/30 | 0 | |||
Social Institutions - Religion and Education (SOC109) | A | 3 | Main | Tasha Saiwak-William | TUE 8:10am-10:00am, WED 9:10am-10:00am | 28/30 | 0 | |||
Social Stratification (SOC110) | A | 3 | Main | Philomene Moses | THU 8:10am-10:00am, FRI 2:10pm-3:00pm | 28/30 | 0 | |||
Introductory Sociology (SOC111) | A | 3 | Main | Tasha Saiwak-William | MON 8:10am-10:00am, TUE 11:10am-12:00pm | 28/30 | 0 | |||
Introductory Sociology (SOC111) | B | 3 | Main | Gideon Desir | MON 5:10pm-8:00pm | 42/43 | 0 | |||
Introductory Sociology (SOC111) | C | 3 | Main | Gideon Desir | WED 5:10pm-8:00pm | 8/35 | 0 | |||
Stratification Systems (SOC113) | A | 3 | Main | Philomene Moses | WED 2:10pm-3:00pm, FRI 12:10pm-2:00pm | 8/30 | 0 | |||
Caribbean Social Issues I (SOC213) | A | 3 | Main | Philomene Moses | TUE 12:10pm-1:00pm, THU 11:10am-1:00pm | 23/30 | 0 | |||
Caribbean Social Issues II (SOC214) | A | 3 | Main | Tasha Saiwak-William | WED 4:10pm-6:00pm, FRI 3:10pm-4:00pm | 23/30 | 0 | |||
Sociology of the Environment (SOC216) | A | 3 | Main | Philomene Moses | MON 12:10pm-2:00pm, TUE 4:10pm-5:00pm | 3/30 | 0 | |||
Caribbean Social Problems (SOC217) | A | 3 | Main | Keva Joseph | MON 12:10pm-2:00pm, FRI 9:10am-10:00am | 3/30 | 0 | |||
Human Behaviour and Sustainability (SOC301) | A | 3 | Main | Pamela Roberts | MON 5:10pm-6:00pm, THU 3:10pm-5:00pm | 6/30 | 0 | |||
Social Work Practicum I (SOW107) | S1 | 3 | South | Loretta Actie | TBD | 3/20 | 0 | |||
Human Skills (SOW206) | S1 | 3 | South | Fiona M Noel | MON 7:01pm-8:30pm, WED 7:01pm-8:30pm | 6/30 | 0 | |||
Social Work Practicum II (SOW207) | S1 | 3 | South | Loretta Actie | TBD | 7/20 | 0 | |||
Research Methods II (SOW210) | S1 | 3 | South | Hugh Maitre | MON 4:01pm-5:30pm, FRI 5:31pm-7:00pm | 10/30 | 0 | |||
Introduction to Hispanic Literature II (SPA115) | A | 3 | Main | Nicole Sargusingh | MON 8:10am-10:00am, FRI 1:10pm-2:00pm | 1/30 | 0 | |||
Functional Spanish I (SPA116) | A | 3 | Main | Antonia Valerie Regis | WED 11:10am-12:00pm, THU 9:10am-11:00am | 33/30 | 0 | |||
Functional Spanish I (SPA116) | B | 3 | Main | Zenith John | WED 10:10am-12:00pm, THU 10:10am-11:00am | 28/30 | 0 | |||
Functional Spanish I (SPA116) | C | 3 | Main | Antonia Valerie Regis | MON 1:10pm-3:00pm, WED 10:10am-11:00am | 16/30 | 0 | |||
Functional Spanish II (SPA117) | A | 3 | Main | Nicole Sargusingh | WED 11:10am-12:00pm, THU 9:10am-11:00am | 21/30 | 0 | |||
Functional Spanish II (SPA117) | B | 3 | Main | Nicole Sargusingh | WED 2:10pm-4:00pm, FRI 11:10am-12:00pm | 16/30 | 0 | |||
Functional Spanish II (SPA117) | C | 3 | Main | Antonia Valerie Regis | TUE 5:10pm-7:00pm, THU 5:10pm-6:00pm | 16/30 | 0 | |||
Functional Spanish II (SPA117) | D | 3 | Main | Kheera Hilton Mc Vane | THU 6:10pm-7:00pm, FRI 4:10pm-6:00pm | 6/30 | 0 | |||
Spanish Language Intermediate II: Global and Cultural Trends (SPA120) | A | 3 | Main | Antonia Valerie Regis | WED 8:10am-10:00am, THU 4:10pm-5:00pm | 1/30 | 0 | |||
Hispanic Literary Analysis II (SPA219) | A | 3 | Main | Nicole Sargusingh | TUE 11:10am-12:00pm, FRI 8:10am-10:00am | 5/30 | 0 | |||
Spanish Language Pracitce for Advanced Level II (SPA221) | A | 3 | Main | Antonia Valerie Regis | MON 3:10pm-5:00pm, TUE 4:10pm-5:00pm | 5/30 | 0 | |||
Instruction and Assessment in Secondary School Social Studies (SS202) | A | 0 | Main | Michelle Charlery | MON 5:10pm-8:00pm | 7/30 | 0 | |||
Instruction and Assessment in Secondary School Social Studies (SS202) | B | 0 | Main | Michelle Charlery | FRI 5:10pm-8:00pm | 10/30 | 0 | |||
Test Course for Training of Faculty (TEST101) | 5 | 2 | To Be Determined | Tba | TBD | 1/10 | 0 | |||
Test200 (TEST200) | 5 | 0 | To Be Determined | Tba | TBD | 0/10 | 0 | |||
Introduction to Production Management (THA203) | A | 3 | Main | Kentillia Esma Rita Louis | TUE 4:10pm-6:00pm, THU 4:10pm-5:00pm, FRI 11:10am-1:00pm | 21/30 | 0 | |||
Design and Technology I (TVET204) | A | 0 | Main | John Satney | MON 5:10pm-8:00pm | 4/30 | 0 | |||
Mathematics Topics for TVET (TVET205) | A | 0 | Main | Nitha Mauricette- Philip | WED 5:10pm-8:00pm | 5/30 | 0 | |||
Principles of Small Business Management (TVET208) | A | 0 | Main | Maria Lashley | THU 5:10pm-8:00pm | 9/30 | 0 | |||
Curriculum Development for TVET (TVET209) | A | 0 | Main | Macrina Joseph-St. Croix | THU 5:10pm-8:00pm | 7/30 | 0 | |||
Tuition Fees & Fees for Bachelor Degree in Primary Education Y1 Sem2 (Y_BPED1_S2) | 1 | 0 | Main | Tba | TBD | 30/100 | 0 | |||
Tuition Fees & Fees for BSN Y3 Sem2 (Y_BSN3_S2) | 1 | 0 | Main | Tba | TBD | 25/100 | 0 | |||
Tuition Fees & Fees for Pre-College Y1 Sem2 (Y_COLL1_S2) | 1 | 0 | Main | Tba | TBD | 179/1000 | 0 | |||
Tuition Fees & Fees for General Associate Degrees Y1 Sem1 (Y_GAD1_S1) | 1 | 0 | Main | Tba | TBD | 2/1000 | 0 | |||
Tuition Fees & Fees for TVET Home Ec Y3 Sem2 (Y_HEC3_Sm2) | 1 | 0 | Main | Tba | TBD | 15/100 | 0 | |||
Tuition Fees & Fees for Professional Associate Degrees Y1 Sem1 (Y_PADY1_S1) | 1 | 0 | Main | Tba | TBD | 0/100 | 0 |